Jak rozumieć abstrakcyjne dzieła Jacksona Pollocka?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 12:00
- Jackson Pollock to artysta, którego obrazy wydają się na pierwszy rzut oka zbiorowiskiem przypadkowych plam farby. Pewnie wielu, widząc jego obrazy, myśli "ja też bym tak potrafił” - mówi dziennikarz, Błażej Prośniewski. Jednak jego abstrakcyjne malunki nie były tworzone przypadkowo.
Audio
  • Jackson Pollock - przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego (Czwórka/W cztery oczy)
Jak rozumieć abstrakcyjne dzieła Jacksona Pollocka?
Foto: PAP/Archiwum/MAURIZIO DEGL' INNOCENTI

- Sztuka Jackosna Pollocka nie wzięła się znikąd. Była inspirowana formami z innych kręgów kulturowych, na przykład indiańskich - tłumaczy Kaja Pawełek z Centrum Sztuki Współczesnej. - Wiele osób widziało samego artystę podczas malowania i to nie jest bez znaczenia, ponieważ sposób pracy Pollocka jest bardzo istotny. Dzieło jest zapisem tego performensu.

Czytaj także: Andy Warhol - ten, który puszkę zupy uczynił niesmiertelną<<<

Na temat portretów, na przykład słynnej Mona Lisy, lub krajobrazów, większość ludzi jest w stanie wyrazić swoją opinię i dokonać analizy dzieła. Natomiast nie jest rzeczą łatwą interpretacja utworów abstrakcyjnych. To, że nie rozumiemy obrazów, nie znaczy, iż powinniśmy się bać czegoś o nich powiedzieć.

- Podstawowym warunkiem, abyśmy mogli czerpać przyjemność z kontaktu ze sztuką jest to, żeby nie traktować jej jako wroga, czy testu na inteligencję - wyjaśnia ekspertka i dodaje: - Wtedy możliwe są różne interpretacje, zarówno emocjonalne, jak i intelektualne. Zawsze uruchamiają się skojarzenia. Dobra sztuka ma na celu spowodowanie w nas impulsu, czy nowych uczuć. To jest najważniejsze.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "W cztery oczy".

bc/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA SZTUKA
Czytaj także

Marlon Brando - trudny, nieokrzesany, zjawiskowy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 10:00
Rzadko kiedy zdarzają się gwiazdy z takimi sukcesami, o których równocześnie możemy powiedzieć, że nie w pełni spełnili się w swojej karierze. - Marlon Brando sięgał szczytów, ale na własne życzenie regularnie z nich spadał. Osiągnął bardzo dużo, ale mógł jeszcze więcej - powiedział w Czwórce krytyk filmowy Bartosz Sztaszczyszyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ai Weiwei - najbardziej znany chiński artysta

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 11:00
Warszawiacy będą mieli okazję poznać tego artystę bliżej. Już 13 lipca w Parku Rzeźby zostanie odsłonięty jego projekt "To Be Found".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Kurzak: w aktorstwie trzeba mieć szczęście. I ja je mam

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 17:00
Marta Kurzak grała w Teatrze Polskim, Teatrze 6. Piętro, a teraz można ją zobaczyć w przedstawieniu "Uwaga publiczność" w Och-Teatrze. W Czwórce przyznała, że w karierze zawodowej pomaga jej nie tylko talent, ale przede wszystkim szczęście.
rozwiń zwiń