Gorzkie ogórki to wina kukurbitacynów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 12:00
Niejeden z nas zastanawiał się, dlaczego dany ogórek jest gorzki, mimo że rósł na jednym krzaku wraz z innymi słodkimi owocami. Głowią się nad tym rolnicy i naukowcy - znają już pewne powody gorzknienia ogórków.
Audio
  • Czemu ogórki bywają gorzkie? (Czwórka/W cztery oczy)
Gorzkie ogórki to wina kukurbitacynów
Foto: (fot. H. Zell/Wikimedia Commons)

Słuchacze Czwórki twierdzą, że by uniknąć cierpkiego smaku ogórków, należy je obierać i kroić z odpowiedniej, czyli jasnej strony. Niestety nie do końca jest to prawda. O to czemu ogórki bywają gorzkie, zapytaliśmy specjalistkę, doktor Janinę Gajc-Wolską ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

- Gorzkość to jedna z cech ogórków, z którą walczą hodowcy  - mówi specjalistka. - Ogórki zawierają takie związki jak kukurbitacyny, które są odpowiedzialne za gorzki smak owoców. Jednak czy dany ogórek będzie miał ten nieprzyjemny smak wpływa wiele czynników, począwszy od odmiany.

Niektóre odmiany ogórków wytwarzają owoce bardziej gorzkie, inne mniej. Jeśli zapewnimy naszym ogórkom optymalne warunki uprawy to bardzo możliwe, że unikniemy gorzkich owoców, lub będą one gorzkie tylko w niewielkim zakresie.

- Jeżeli mamy zmienne warunki uprawy, bardzo duża suszę, nie podlewamy roślin to wtedy wzrasta możliwość wystąpienia owoców o cierpkim, nieprzyjemnym smaku - mówi doktor Janina Gajc-Wolska. - Za gorzknienie może być odpowiedzialny niedobór składników pokarmowych przede wszystkim azotu albo bardzo duże różnice temperatur między dniem a nocą.

Niestety dziś wszystkie odmiany ogórków nie mają wyłączonych genów odpowiedzialnych za gorzknienie. Na opakowaniach niektórych nasion ogórka widnieją informacje, że dana odmiana jest wolna od gorzkich owoców - to nie do końca prawda, bo dana odmiana może po prostu świetnie znosić niesprzyjające warunki uprawy.

(pj, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka żywność
Czytaj także

Penicylina w serze pleśniowym

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:00
Nasi słuchacze nigdy nas nie zawodzą pod względem dociekliwości. Tym razem dziennikarz Błażej Prośniewski odpowiedział na pytanie, czy penicylina z sera pleśniowego jest taka sama, jak ta, której jakiej używa się w medycynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda z cytryną - to pierwszy zastrzyk energii

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 15:20
Zdrowe odżywianie nie oznacza sprowadzania produktów z kosmosu, czy kupowania drogich sprzętów do przygotowania dań. Patenty, które zdradza gość Czwórki są tanie i skuteczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinga Paruzel w kuchni zaleca fantazję

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 10:30
Gotowanie nie musi być przykrym obowiązkiem. Niektórzy, jak Kinga Paruzel, zamieniają to w pasję. Gość Czwórki gotuje nawet dla koni.
rozwiń zwiń