Nasza skóra nie lubi lata i słońca w nadmiarze. O tym, jak rozsądnie się opalać i jak walczyć z przebarwieniami na ciele - mówi dermatolog dr Agnieszka Krajewska - Sura.
Ekpert radzi, by latem "dopieszczać" naszą skórę, ile się da. Można wrócić do starych, sprawdzonych metod, takich jak sok z cytryny, ogórek, a na popękane pięty - papka zrobiona z mąki ziemniaczanej.
Dermatolog Agnieszka Krajewska - Sura wyjaśniła w "Magazynie Medycznym", że przyczyną przebarwień skóry może być oprócz słońca także zażywanie niektórych leków, na przykład hormonalnych. Jeśli przebarwienia mamy od wielu lat i stale się powiększają, wtedy najlepiej iść do gabinetu medycyny kosmetycznej.
Jak wyjaśnia dermatolog, nie oczekujmy cudu po pierwszym zabiegu, ale kilka wizyt na pewno przyniesie poprawę. Dermatolog przypomina, że przebarwienia skóry "hodujemy" przez wiele lat. Z takimi najtrudniej sobie poradzić. Dlatego najlepiej reagować od razu i udać się do gabinetu zaraz po urlopie, kiedy zauważymy na ciele ciemniejsze plamy.
Kremy z dużymi filtrami UV chronią skórę przed poparzeniami
Lekarka przypomina, by opalać się z umiarem. - Ciemna karnacja nie chroni nas w stu procentach przed czerniakiem - tłumaczy lekarka. Jej zdaniem nie zabezpieczają nas nawet kremy z dużymi filtrami UV. Bezpiecznie możemy natomaist, jej zdaniem, stosować kremy samoopalające. - Są one całkowice bezpiecznie dla skóry - mówi dermatolog.
Jak radzić sobie z innymi problememi dermatologicznymi?
Świąd - jeśli jest łagodny i występuje sporadycznie, na przykład po kilkudniowym opalaniu, wtedy wystarczą domowe sposoby: naturalne balsamy bezzapachowe i osłonięcie uczulonych miejsc. Jeśli natomiast świąd nie ustępuje, wtedy trzeba iść do lekarza. Można także stosować hydrocortyzon. Ten lek kupimy w aptece bez recepty.
Pękające naczynka - skłonność do nich jest dziedziczna. Jeśli opalamy się nadmiernie, wtedy zwiększamy skłonność do "pajączków".
Peeling - bezpieczny tylko ziarnisty, naturalny. Ten moze być stosowany przez cały rok, nawet przy opalaniu. Stosując peeelingi chemiczne, trzeba ich używać z umiarem (szczególnie w lato).
Popękane pięty - tu pomocne są balsamy, olejki, papka z mąki ziemniaczanej. Jeśli pęknięcia są duże, warto iść do lekarza, bo w takim przypadku mogło dojść do zakażenia bakteryjnego.
Grzybica - wszędzie, gdzie możemy się nią zarazić, chodzimy w klapkach, np. na basenie, publicznychkapieliskach.
Prowadziła Małgorzata Kownacka.
(mk)