Dlaczego włosy się kręcą?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 15:13
Wszystkiemu winne są geny! Jest jednak nadzieja dla osób posiadających włosy kręcone. Australijscy naukowcy pracują nad pigułką, która może pomóc włosom w przyjmowaniu prostej struktury.
Audio

Prawie całe ciało człowieka pokryte jest włosami. Wyjątek stanowią wewnętrzna strona dłoni, wargi, podeszwy stóp i powierzchnie zgięć stawów. Zapewne większość osób, którym na głowie rosną włosy kręcone chętnie zamieniłoby je na proste. Nie jest to jednak zadanie łatwe… cecha stanowiąca o tym, że włosy się kręcą zapisany jest w kodzie genetycznym.

 – Australijscy naukowcy dokładnie określili odpowiedzialny za ten fakt gen. Nazwali go trichohyalin – mówi Katarzyna Kwarecka-Zając, lekarz medycyny estetycznej. – Doszli oni do wniosku, że włosy się kręcą, gdy równowaga aminokwasów w tym genie jest zakłócona – wyjaśnia.

W oparciu o wyniki swoich badań, naukowcy z Queensland Institute of Medical Research wpadli na pomysł stworzenia pigułkę, która pomagałaby… wyprostować włosy. Zdaniem badaczy, wystarczyłoby tylko przywrócić tę równowagę, żeby włosy stały się proste.

Są jednak pewne rejony na ciele człowieka, które u wszystkich pokryte są kręconymi włosami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czemu tak się dzieje, a także poznać funkcje analizy pierwiastkowej włosa, wysłuchaj całości rozmowy Patryka Kuniszewicza z Kasią Dubińską.

ap

Czytaj także

Mleko wcale nie jest takie białe

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 13:30
Kiedy światło pada na mleko, cząsteczki białka i tłuszczu rozpraszają jego fale i nie pochłaniają one żadnej konkretnej barwy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile waży mrówka?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:31
Większość mrówek nie osiąga rozmarów większych niż 1 cm, a najmniejsze są wielkości ziarenek piasku. 4 cm mają mrówki giganty, które można spotkać w lasach południowej Australii. Ich masa też jest bardzo zróżnicowana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratujmy jerzyki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 10:47
- Jerzyków dużo jest w miastach - jeśli chodzi o gniazdowanie są związane tylko i wyłącznie z budowlami ludzkimi. Nie zakładają gniazd nigdzie indziej - mówi Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń