W Iranie nie pokazuj kciuka w górę

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 09:00
Niektóre, jak gest Kozakiewicza, czy słynna "victoria" Lecha Wałęsy przeszły już do historii. Jednak różne gesty w różnych krajach znaczą co innego. Jakich i gdzie należy absolutnie unikać?
Audio

Układając nasze ciało w odpowiedni sposób możemy kogoś obrazić, ale też uratować swoje życie. O ile machanie kciukiem wyciągniętym w górę umożliwia w Europie samochodową podwózkę, o tyle w Iranie może skończyć się katastrofą.

- Machanie wystawionym kciukiem odbierane jest tam jako sygnał, że ma się kogoś w głębokim poważaniu – mówił w Czwórce Grzegorz Marchlewicz z portalu Travelmaniacy.pl.

W kulturze europejskiej uniesiony kciuk ma jeszcze jedno znaczenie. Pokazujemy nim, że wszystko jest w porządku. Podobne znaczenie ma też okrąg utworzony z zetkniętego palca wskazującego z kciukiem. W Etiopii gestykulowanie w ten sposób możemy przypłacić więzieniem, a nawet życiem. – Takie kółko oznacza tam orientacje homoseksualną, co jest o tyle niebezpieczne, że homoseksualizm jest w Etiopii zakazany – wyjaśniał rozmówca Błażeja Prośniewskiego.

Więcej na temat znaczenia gestów dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Czytaj także

Naukowcy stworzą atlas "szympansich gestów". Dogadają się z małpami?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 21:14
Szympansy bardzo sprawnie porozumiewają się dzięki gestykulacji - do takiego wniosku doszli szkoccy naukowcy, którzy postanowili stworzyć katalog gestów tych małp.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po inteligenty telewizor w butach na kółkach

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 21:24
Inteligentny telewizor i buty na elektrycznych kółkach - to jedne z ciekawszych wynalazków przedstawionych na trwających w Las Vegas targach urządzeń elektronicznych Consumer Electronics Show.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się wzięły "wakacje"?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 14:00
Pomimo tego, że 1 października definitywnie kończą się wakacje, my na przekór wszystkiemu rozmawialiśmy właśnie o nich.
rozwiń zwiń