Ekoreklamówki wcale nie są eko

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 12:34
Często idąc do supermarketu zapominamy o zabraniu ze sobą torby tekstylnej lub reklamówki, którą kupiliśmy na poprzednich zakupach. Stojąc przy kasie, patrząc na bezmiar zakupów prosimy kasierkę o nową "eko" torbę, a ona wcale nie jest taka "eko"
Audio
  • Ekoreklamówki wcale nie są eko - materiał Marty Hoppe

Marta Hoppe zapytała Cezarrgo Pytla z zakładu, które produkuje takie ekotorby, jak wygląda proces ich degradacji.

- Jeśli mowa o torbach ekologicznych, to tak potocznie nazywamy torby kompostowalne czyli zrobione ze specjalnych surowców, które w kompostowniach ulegają biorozkładowi - mówi ekspert.  - Taka torba wyprodukowana jest z materiałów na bazie skrobi. Niestety te siatki ulegają biodegradacji tylko w jednym przypadku - gdy je się zbierze i odda do kompostowni, która je rozłoży - dodaje.
Jeśli ekologiczną torbę wyrzucimy do śmietnika lub trafi ona na dzikie wysypisko śmieci to będzie się rozkładała przez wiele, wiele lat i nie będzie to ekologiczne.
Od dawna znany jest sposób pozwalający na pozbycie się wielu ton śmieci - to segregacja. Wciąż jednak bardzo żadko z niego korzystamy - posłuchaj załączonej audycji "W cztery oczy" i dowiedz się więcej na ten temat.

(pj)

Zobacz więcej na temat: ekologia
Czytaj także

Dlaczego niebo nad Ziemią jest niebieskie?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 15:48
To, jakiego koloru niebo widzimy zależy od dwóch czynników: rodzaju światła przesyłanego ze Słońca na Ziemię, oraz składu atmosfery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego śmiejemy się gdy ktoś nas łaskocze?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 15:48
- To wynika z konstrukcji ciała człowieka i działa na tej samej zasadzie, co reakcja płaczem na ból, gdy ktoś nas uderzy – tłumaczy ekspertka Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kret nie ma planu. Nigdy nie wie, dokąd zmierza

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 12:51
- W dzień kret stara się po prostu uciec przed potencjalnymi zagrożeniami, jakie czekają na niego, gdy jest jasno - mówi ekspertka Czwórki. - Ale choć biegnie bardzo szybko, nie zawsze ma świadomość, dokąd…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ćma chce być jak szara myszka

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 12:17
Uwielbiamy wielobarwne motyle przycupnięte na kwiatach. W nocy zaś obserwujemy taniec ciem lecących do świateł lamp - czemu wszystkie są szare? - sprawdziła Kasia Węsierska.
rozwiń zwiń