Prawo większości w świecie mrówek

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 15:14
Mózg pojedynczej mrówki jest mniejszy niż czubek szpilki. Kiedy nie potrafi poradzić sobie z problemem, z pomocą przychodzi cała kolonia. W przypadku niebezpieczeństwa jednak, mrówcza ciekawość wygrywa ze strachem, a to bywa zgubne.
Audio
  • Mrówki pójdą w ogień, by bronić swojej kolonii - materiał Katarzyny Węsierskiej

Okazuje się, że mrówki nie żyją w stadach tylko w koloniach. – To są dwie zupełnie różne sytuacje – tłumaczy Anna Szczuka z pracowni etiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej. – W stadach zwierzęta bowiem na przykład razem przemieszczają. W kolonii zaś osobniki rozpoznają się, specyficznie się do siebie odnoszą i przekazują sobie bardzo dużo informacji.

Mrówcza kolonia jest bardzo silnie shierarchizowana: na czele stoli królowa, a robotnice dla niej pracują. Mimo wszystko jednak można chyba powiedzieć, że w mrówczym świecie panuje przynajmniej częściowa demokracja. – Mrówki wiele decyzji podejmują kolektywnie – mówi Szczuka. – Jeśli gniazdo zostanie zniszczone, część mrówek wyruszy w poszukiwaniu nowego gniazda. Każda z nich szuka czegoś odpowiedniego, poczym wszystkie wracają do pozostałych i przekazują informacje o tym, jak dobre miejsca znalazły. Decyzję o tym, do którego miejsca się przeprowadzić cała kolonia podejmie kolektywnie.

Czytaj więcej ciekawostek ze świata zwierząt <<<

Mrówki działają podobnie, gdy poszukują pożywienia. Niestety ta metoda nie do końca się sprawdza w obliczu potencjalnego zagrożenia. – Mrówki w przeciwieństwie do ludzi, zamiast uciekać w panice, udałyby się w kierunku niebezpieczeństwa, by sprawdzić, co się dzieje – mówi Szczuka. - Wszystko dla dobra kolonii.

Dowiedz się więcej o zwyczajach mrówek, słuchając materiału reporterskiego z audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

Kret nie ma planu. Nigdy nie wie, dokąd zmierza

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 12:51
- W dzień kret stara się po prostu uciec przed potencjalnymi zagrożeniami, jakie czekają na niego, gdy jest jasno - mówi ekspertka Czwórki. - Ale choć biegnie bardzo szybko, nie zawsze ma świadomość, dokąd…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superinteligentna papuga wytwarza własne narzędzia?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 14:06
Kakadu białookie to papugi, które na co dzień wyglądają całkiem zwyczajnie. Jedna z nich o imieniu Figaro, z okolic Wiednia wykazała ponadprzeciętne zdolności. Figaro bowiem sam wykonuje narzędzia, które pomagają mu w zdobywaniu pokarmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oszołomiony zając nie myśli racjonalnie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 13:19
Jesienią i zimą zmrok zapada wcześnie. Światła naszych samochodów są lepiej widoczne dla zwierząt, niestety czasami kończy się to tragicznie.
rozwiń zwiń