Widzisz wypadek samochodowy? Zobacz, jak uratować komuś życie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 09:00
Podtrzymywanie życia polega na uciskaniu klatki piersiowej i robieniu wdechów ratowniczych. – Zabiegi te mają na celu dostarczenie do mózgu ofiary minimalnej ilości tlenu – mówi Piotr Skóra z Polskiego Czerwonego Krzyża. – Gdy przyjedzie pogotowie, cały organizm dalej będzie funkcjonował.
Audio

Zanim jednak przejdziemy do robienia sztucznego oddychania, albo wykonywania masażu serca, warto rozejrzeć się dookoła i zadbać o bezpieczeństwo swoje i ofiary, którą chcemy ratować. Dopiero potem należy sprawdzić, czy człowiek ten jest przytomny. – Nawiązujemy kontrakt wzrokowy, próbujemy rozmawiać: zadawać pytania, wydawać polecenia  – wymienia Skóra. – Jeśli dana osoba nie reaguje, sprawdzamy oddech.

U osoby, która jest nieprzytomna, niedrożność dróg oddechowych może powodować język. – Żeby temu zapobiec należy odchylić głowę poszkodowanego do tyłu, kładąc dwa palce na brodzie i całą rękę na czole – mówi Skóra.

Dowiedz się, jak zatamować krwotok i jak opatrywać rany <<<

Osoba udzielająca pierwszej pomocy przykłada policzek do ust i nosa poszkodowanego, patrząc na klatkę piersiową tak, by dostrzec jej ruch, oraz żeby wyczuć ciepło wydychanego powietrza, czy szmery z dróg oddechowych. – Jeśli przez 10 sekund nic się nie dzieje, należy jak najszybciej wezwać pogotowie, podając stan poszkodowanego, a potem rozpocząć podstawowe podtrzymywanie życia – mówi Skóra.

Ile razy należy uciskać klatkę piersiową, a ile wykonać wdechów powietrza? Dowiedz się tego, słuchając nagrania ze studia Czwórki, bądź oglądając reanimację na wideo.

Od poniedziałku do piątku w Czwórce pokazujemy wam, jak ratować ludzkie życie. Natychmiastowa i zarazem prawidłowa reakcja może pomóc. Nowy cykl zawsze w audycji "W cztery oczy". Zapraszamy!

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka POLSKA zdrowie
Czytaj także

Niedługo Polacy mogą być tak grubi jak... Amerykanie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 17:06
– Jedzenie jest wielką przyjemnością, ale bywa także ogromnym zagrożeniem, które często bagatelizujemy – tłumaczy dziennikarka Katarzyna Bosacka. – Jesteśmy społeczeństwem sytym. A ponieważ pożywienia jest pełno, stajemy się przekarmieni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest prawdziwy doping?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 16:00
Odpowiedzi na to pytanie szukamy w audycji "Na cztery ręce". Pretekstem do rozmowy jest oczywiście sprawa Lance'a Armstronga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijany, niepijany - sprawdź czy nie potrzebuje pomocy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 15:18
- Badania przeprowadzone w Europie Zachodniej i USA dowiodły, że nieudzielenie pierwszej pomocy kończy się śmiercią poszkodowanego zdecydowanie częściej niż w skutek prostych czynności, które podejmuje osoba bez ukończonego kursu - mówił w Jedynce Grzegorz Kaczmarski, ratownik medyczny.
rozwiń zwiń