Mata Hari - wybitny szpieg, czy znakomita "flirciara"?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 13:00
Mata Hari, a właściwie Margaretha Geertruida McLeod z domu Zelle to legendarna tancerka erotyczna i ekskluzywna prostytutka, która obracała się w środowiskach politycznych i wojskowych. O jej życiu w Czwórce opowiadał dr Rafał Habielski.
Audio
  • Kulisy sławy Maty Hari - materiał Błażeja Prośniewskiego (Czwórka/W cztery oczy)
Mata Hari by Jacob Merkelbach
"Mata Hari" by Jacob MerkelbachFoto: Jacob Merkelbach/Wikimedia Commons

Była agentką wywiadu niemieckiego oraz francuskiego. W lutym 1917 roku została aresztowana przez francuskie władze i skazana na śmierć pod zarzutem szpiegostwa. Wyrok wykonano i... to był początek jej sławy. - Po procesie i straceniu, Mata Hari zaczęła wieść życie pozagrobowe. Została bohaterką romansów, powieścideł i filmów. Przedstawiana była w nich w bardzo różny sposób - tłumaczy historyk, Rafał Habielski.

O Macie Hari mówi się, że była najwybitniejszym szpiegiem I wojny światowej. Czy rzeczywiście informacje przez nią zebrane były tak cenne?

W przekonaniu historyka Hari nie jest osobą, która przysłużyła się światu w sposób zasadniczy, bez względu na to, czy pracowała dla jednego wywiadu, czy dwóch. Ekspert dodaje, że była znakomita dla agentury, ale z informacjami, którymi dysponowała, stykała się w sposób przypadkowy. - Była kobietą, którą interesowały się wywiady ze względu na jej "aktywność" środowiskową - mówi dr Habielski.

Czytaj także: Flirtujące kobiety negocjują skuteczniej <<<

- W czasie I wojny światowej Hari stała się niezwykle wdzięcznym tematem zastępczym dla francuzów. Chodziło o to, by odwrócić uwagę od dramatycznej sytuacji na froncie. Prasa, zwłaszcza bulwarowa, podchwyciła jej "sprawę" i tak narodziła się legenda - kwituje dziennikarz, Błażej Prośniewski.

Aby dowiedzieć się więcej o historii Maty Hari, zapraszamy do wysłuchania całego materiału Błażeja Prośniewskiego z audycji "W cztery oczy".

bc/kd

Czytaj także

I wojna światowa. Dlaczego Polacy o niej nie pamiętają?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:00
28 lipca to rocznica wybuchu I wojny światowej, ogromnego konfliktu, dzięki któremu Polska wróciła na mapę świata. - To był nie tylko konflikt zbrojny, ale także przełom kulturowy i technologiczny - mówi historyk Maciej Krawczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy z I wojny światowej są już w internecie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 19:00
Od 2012 roku gromadzony jest i digitalizowany materiał filmowy z czasów I wojny światowej. W międzynarodowym projekcie European Film Gateway uczestniczy kilkadziesiąt archiwów europejskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śladami I wojny światowej - Małopolska i Podkarpacie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 18:00
Z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, wędrowaliśmy po Małopolsce i części Podkarpacia w poszukiwaniu miejsc upamiętniających tamten czas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie jest dziś infantylizowane

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 09:00
Wysyp gadżetów związanych z Powstaniem Warszawskim i przenoszenie tego tragicznego wydarzenia do popkultury, budzi zdumienie licznego grona zarówno historyków, jak również samych uczestników powstania. Gdzie jest granica dobrego smaku i czy przypadkiem nie została już dawno przekroczona?
rozwiń zwiń