Wydobycie gazu łupkowego w Polsce. Będziemy drugim Kuwejtem?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 12:00
Perspektywa wydobywania gazu łupkowego na skalę komercyjną w Polsce wciąż budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy tej metody pozyskiwania energii są zdania, że jest ona tania i da Polsce finansowy zastrzyk. Przeciwnicy prognozują zaś ekologiczną katastrofę.
Audio
  • Gaz łupkowy w Polsce - staniemy się Eldorado czy czeka nas ekologiczna katastrofa? Rozmowa z Agnieszką Grzybek i Pawłem Poprawą (Czwórka/4 do 4)
  • "Fracknation" - film o wydobywaniu gazu łupkowego i o ludziach, którzy mieszkają w pobliżu odwiertów. A co na ten temat sądzą Polacy? (Czwórka/4 do 4)
Jeden z odwiertów gazu łupkowego w Polsce
Jeden z odwiertów gazu łupkowego w Polsce Foto: Karol Karolus/CC

Jeszcze całkiem niedawno media grzmiały, że w 2014 roku "na poważnie" ruszy w Polsce wydobycie gazu łupkowego. Zakończyć się miały próbne odwierty. Tymczasem, jak przyznaje Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych i Akademii Górniczo-Hutniczej, na taki stan rzeczy musimy jeszcze poczekać. - Możliwe jest, że w tym roku pojedynczy otwór będzie miał takie wyniki testów, że stanie się prawdopodobne, że w przyszłości z tej lokalizacji będzie można prowadzić opłacalne, komercyjne wydobycie - mówi ekspert.

Ale zasilanie krajowej gospodarki dzięki wydobyciu gazu łupkowego będzie możliwe najwcześniej za 5 - 7 lat. O ile w ogóle. Jak przekonuje Agnieszka Grzybek, przewodnicząca partii "Zieloni", ci, którzy wierzą w to, że dzięki wydobyciu gazu łupkowego staniemy się drugim Eldorado i gazową potęgą na skalę światową, padli ofiarą manipulacji ze strony rządzących. - Opublikowany na początku tego roku raport NIK, dotyczący poszukiwania, wydobywania i zagospodarowania gazu łupkowego, jasno wskazuje, że Eldorado tu nie będzie - przyznaje ekspertka. - Rozmawialiśmy także z polskimi geologami, których zdaniem złoża tego surowca w Polsce mocno przeszacowano.

Poza tym, jak ostrzegają ekolodzy, wydobycie gazu łupkowego niesie ze sobą poważne zagrożenia dla środowiska. - Największym niebezpieczeństwem tej technologii jest to, że wymaga ona masowych odwiertów - mówi Ewa Sufin-Jacquemart, prezes fundacji "Strefa Zieleni" i działaczką "Partii Zielonych". - Żeby więc ten gaz wydobyć musimy zużyć bardzo dużo wody i domieszki chemikaliów. Niektóre z nich są bardzo toksyczne, a trzeba to przecież pozostawić pod ziemią.

Agnieszka
Agnieszka Grzybek i Paweł Poprawa w Czwórce/fot. Wojciech Kusiński

(kd / ac)

Czytaj także

Znajdź pracę w administracji Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 15:48
Jak dostać pracę w krajach UE i czy w ogóle warto się o nią starać? Ambasadorka Karier w UE Agnieszka Zakrzewska przekonuje, że praca w administracji unijniej nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie - może być spełnieniem marzeń i zawodowych aspiracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na swoją emeryturę oszczędzaj już dziś!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 16:00
153,15 mld zł przekazały Otwarte Fundusze Emerytalne do ZUS, realizując w ten sposób rządowe ustalenia. Co to oznacza dla naszej emerytury?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak biedny, ale "na swoim"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 18:55
Zaczynamy prowokacyjnie: nie każdy powinien mieć własne mieszkanie. O tym, czy to prawda będziemy dyskutować w czwartek, w audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń