Polak - konsument. "Wciąż jesteśmy trochę niedojrzali"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 15:00
- Dbałość o produkt to ważna rzecz, ale trzeba dostosować się do rynku i potrzeb naszych klientów - mówi restaurator Marcin Kręglicki i przyznaje, że jedzenie dobrej jakości musi być drogie, a Polacy wciąż bardzo często polują w restauracjach na cenowe okazje.
Audio
  • Marcin Kręglicki o gościach polskich restauracji i kondycji samych lokali (Czwórka/4 do 4)
  • Jakie pisane i niepisane mają prawa klienci w lokalach gastronomicznych? - materiał reporterski (Czwórka/4 do 4)
Restauracja
RestauracjaFoto: Glow Images/East News

"Wypiliście? To do widzenia” - takim zdaniem uraczona została starsza para w jednej z restauracji na wrocławskim lotnisku. Klienci nagłośnili sprawę w mediach, a kelner bronił się potem mówiąc, że goście zamówili na spółkę espresso, a potem siedzieli przy stoliku, nie kupując już niczego. Kto zachował się niewłaściwie: klienci, którzy "zajmowali miejsce", czy obsługa lokalu?

Zdaniem jednej z warszawskich kelnerek niewielu naszych rodaków wie, jak należy zachować się w restauracji. - Jako konsumenci Polacy są trochę niedojrzali - przekonuje dziewczyna. - Wydaje im się, że mogą przyjść do restauracji i krzyczeć "gdzie są moje pierogi" - wtóruje jej inna. - Polacy są roszczeniowi. Dominuje przekonanie, że "płacę, więc wymagam" - dodaje kolejna. Inne skarżą się, że Polak w restauracji potrafi dopytywać, "w jakich wodach pływał ten łosoś", "z czego zrobiony jest sos sojowy" i "dlaczego ryż gotowany był tak, a nie inaczej".

Czytaj także: Polskie produkty spożywcze podbijają Europę <<<

Konsumentów, którzy przychodzą do lokalu i zamawiają wyłącznie jedno danie, i to w cenie promocyjnej, broni jednak warszawski restaurator Marcin Kręglicki. - Jeśli wychodzimy na codzienny lunch, staramy się nie wydać więcej niż to konieczne. Z czasem ta kwota i tak urasta do kilkuset złotych, więc nie dziwmy się, że ludzie na przykład polują na okazje - mówi gość "4 do 4" .

Jak dodaje Kręglicki, na rynku powstaje coraz więcej restauracji, a liczba gości nie rośnie w tym samym tempie, dlatego konkurencja wśród restauratorów jest ogromna. To sprawia, że poziom obsługi gości i jakość serwowanych produktów muszą być dobre. A nie zawsze są.

Piotr
Piotr Firan i Marcin Kręglicki w Czwórce

- Trzeba wyjść "od podstaw" i zobaczyć, skąd biorą się te wszystkie nowe restauracje, jakie mamy szkoły kulinarne. Czy zakładają je ludzie, którzy rzeczywiście mają doświadczenie w zawodzie, praktykę - mówi ekspert. - Bo jak w każdej branży, w tej również zdarzają się ludzie lepsi i gorsi. Na rynku pozostają ci najlepsi.

By restauracja osiągnęła sukces, musi spełniać określone kryteria: właściwa lokalizacja, przyjemny wystrój, dobre jedzenie i kulturalny serwis. Który z tych punktów jest najważniejszy? Jak wygląda restauracyjna mapa Polski? W jakich przypadkach możemy zostać wyproszeni z lokalu?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Marcinem Kręglickim i materiału reporterskiego Oli Opali.

(kd/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria żywność
Czytaj także

Śniadanie do pracy - weź sałatkę, nie kanapki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:00
70 procent pracujących Polaków je w pracy drugie śniadanie. To ładny wynik, jednak jak mówią eksperci, nie powinien być to nasz jedyny posiłek w trakcie ośmiu godzin. Warto też zadbać, by tradycyjne kanapki zastąpić innymi propozycjami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marnowanie jedzenia. Jak rozwiązać ogólnoświatowy problem?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:00
Podczas świąt nasze stoły często uginają się pod ciężarem jedzenia. Okazuje się jednak, że część frykasów, które przygotowuje się w tradycyjnych polskich domach przez kilka dni z takim namaszczeniem… ląduje w koszu na śmieci. Rocznie Polacy wyrzucają bowiem aż 9 mln ton żywności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kult szczupłego ciała? Nic z tego, wciąż tyjemy!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 12:00
Już ponad dwa miliardy osób na świecie ma nadwagę lub problemy z otyłością alarmują lekarze. To problem, który narasta w niepokojącym tempie, niezależnie od szerokości geograficznej ani zamożności danego państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyjemy nie dlatego, że dużo jemy, ale od produktów złej jakości

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 17:00
Jeszcze kilkanaście lat temu nie zwracaliśmy uwagi na to, co jemy. Królowała dieta mięsna i hasła "Cukier krzepi", albo "Pij mleko, będziesz wielki". Produkty żywieniowe miały być po prostu tanie i smaczne. Dziś mówimy, że cukier to biała śmierć, a mleko zakwasza organizm. Odżywiamy się coraz bardziej świadomie, a jedzenie staje się nierzadko przedmiotem burzliwych dyskusji.
rozwiń zwiń