Jak nie zbankrutować na wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 17:00
Nasz upragniony i długo wyczekiwany wakacyjny wyjazd zagraniczny, może się szybko zmienić w koszmar. Kradzież lub zgubienie karty płatniczej może się niestety przytrafić każdemu. Co wówczas zrobić?
Audio
  • Co zrobić, gdy stracimy na wyjeździe zagranicznym kartę płatniczą? Jak zabezpieczyć się przed bolesnymi stratami? (Czwórka/4 do 4)
Jak nie zbankrutować na wakacjach?
Foto: sxc.hu/cc

Czasem wystarczy dosłownie chwila nieuwagi i kłopot gotowy. W "4 do 4" postanowiliśmy sprawdzić nie tylko, jak najlepiej zareagować w kryzysowych sytuacjach, ale też jak przygotować się do nich jeszcze zawczasu. - Jak w wielu innych przypadkach, podstawą jest prewencja. Warto o wielu rzeczach pomyśleć jeszcze przed wyjazdem, a szczególnie tyczy się to kart kredytowych i płatniczych, bo to właśnie ich strata na wyjeździe zagranicznym rodzi największe kłopoty. W pierwszej kolejności możemy obniżyć dzienny limit transakcji. Banki domyślnie ustalają go na dość wysokim poziomie. Przemyślmy więc i policzmy, ile na co dzień wydajemy, jakie kwoty będą nam potrzebne i zmniejszmy ten limit do określonej kwoty. To zarazem jest całkiem dobry sposób, żeby trochę zaoszczędzić na wakacjach - doradza ze śmiechem Michał Sadrak - analityk i doradca finansowy. Przypomina on też, że kartę można ubezpieczyć albo wykupić stosowną polisę.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jak zespsuć sobie wakacje? Przeczytaj, zanim wyjedziesz!

Co zrobić, gdy na wakacjach w egzotycznym miejscu, bankomat zatrzyma naszą kartę? Po pierwsze nie panikować. - Powinniśmy znać numer telefonu do banku, który nam ją wydał i zadzwonić w celu zastrzeżenia. Tym bardziej, że bankomaty na całym świecie są różne - nowsze, starsze, nowoczesne i mniej. Może się zdarzyć tak, że urządzenie kilka minut po naszym odejściu wyrzuci tę kartę i każdy będzie mógł ją sobie wziąć - uczula ekspert.
Taka sytuacja jest dla nas bardzo niewygodna, bo tracimy dostęp do środków. Poproszenie banku o wydanie i dostarczenie nam nowej karty albo umożliwienie wypłaty w placówce zagranicznej, wiąże się z wysokimi kosztami. Najrozsądniejsze wydaje się dogadanie z kimś z Polski w celu dokonania przekazu pieniężnego.
ac/pj

Czytaj także

Bez karty kredytowej niebawem nie da się żyć?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 18:00
Nie posiadanie kart kredytowych, czy choćby rachunku w banku coraz bardziej utrudnia życie. Czy jednak istnieje realne zagrożenie, że niebawem ci, którzy pozbawieni są takich „przywilejów” pozostaną wykluczeni finansowo ze społeczeństwa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zgłoszenie zaginięcia karty jest teraz łatwiejsze

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 17:00
W ciągu roku banki zastrzegają w Polsce około 1,3 mln kart kredytowych. Część z nich gubimy sami, część pada łupem złodziei. Od niedawna zastrzeżenie zaginionego kawałka plastiku jest znacznie łatwiejsze niż wcześniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie jesteś skazany na kartę zbliżeniową

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 17:24
Właśnie weszły przepisy mówiące o tym, że każdy klient może zażądać wyłączenia funkcji zbliżeniowej na swojej karcie. Jeśli bank tego nie uczyni, w przypadku kradzieży naszego "plastiku", to po jego stronie będzie odpowiedzialność za poniesione przez nas straty.
rozwiń zwiń