Czy uprościć język polski?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 16:19
Młodzi ludzie przestają używać poprawnie przecinków, polskich znaków, stawiają za dużo wykrzykników. Czy powinniśmy ułatwić im życie, upraszaczając skomplikowaną polszczyznę?
Maturzyści przystąpią dziś do pisemnego egzaminu
Maturzyści przystąpią dziś do pisemnego egzaminu Foto: Glow Images/East News

Młodzież uważa, że znać zasad ortografii i interpunkcji nie trzeba, bo i tak każdy zrozumie o co chodzi. Upowszechnia się w internecie raczej język mówiony, a nie pisany. Co zrobić by ludzie zaczęli pisać poprawnie? W obronie znaków diakrytycznych stanęli organizatorzy akcji z 2013 roku "Język polski jest Ą-Ę".

Czytaj także: Edukacja seksualna to przestępstwo? <<<

Czy warto wychodzić na przeciw oczekiwaniom młodych ludzi, czy lepiej zaostrzyć program nauczania w szkołach, by ortografia stala się jednym z kluczowych elementów przedmiotu, jakim jest język polski?

O tym porozmawiamy we wtorek, 23 września, w audycji "4 do 4". Zapraszamy już po godz. 13.00.

(kd)

Czytaj także

Ubóstwo językowe Polaków. Nasza mowa ojczysta powoli umiera?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 08:00
Znajomość języków obcych to dziś norma. Problem pojawia się jednak, gdy przyjdzie nam mówić po polsku. Okazuje się, że słownik przeciętnego Polaka jest bardzo ubogi, a słów, które znamy, nie zawsze potrafimy właściwie używać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deklaracja wiary. Najpierw lekarze, teraz nauczyciele

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:22
Po deklaracjach wiary lekarzy, teraz czas na nauczycieli. O tym, czy należy manifestować swoje przekonania, wykonując zawód zaufania społecznego, porozmawiamy w audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci mogłyby nauczyć się więcej, gdyby nie chodziły do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 13:30
- Dzieci poznają świat non-stop. Gdyby tę ciekawość świata i przyjemność towarzyszącą procesowi edukacji zachować jak najdłużej, polscy uczniowie nie przestawaliby się uczyć - przekonują goście Czwórki. - Świat ma fajerwerki, w szkole ich brakuje. Dziecko zamknięte w klasie kompletnie traci motywację.
rozwiń zwiń