Czy można wkraść się w cudzy sen, czy jest to jedynie fantazja producentów filmu "Incepcja"? Na to i inne pytania odpowiadał w środowym "Magazynie" Michał Skalski, specjalista z Warszawskiej Poradni Leczenia Zaburzeń Snu
– Mamy wpływ na to, co nam się przyśni. Jeśli o czymś intensywnie myślimy, bez względu na to, jakiej dziedziny życia to dotyczy, prawdopodobnie pojawi się w naszych snach – zapewnia Michał Skalski. Na treść snu składają się nie tylko nasze doświadczenia i wyobrażenia, ale także rzeczy, które drzemią w naszej podświadomości – podkreśla ekspert.
W czasie snu mózg nie zasypia. "Śpiący" mózg kontroluje rzeczywistość, która nas otacza. Wszystkie nietypowe dźwięki i odgłosy, niepokojące dla nas hałasy, które świadczą o najmniejszym niebezpieczeństwie, są przez niego wychwytywane.
Każdy z nas ma swoje preferencje dotyczące długości i pory snu. Często są to uwarunkowania genetyczne. Współcześnie nie żyjemy jednak zgodnie z zegarem biologicznym, nasz sen dostosowujemy do uwarunkowań społecznych i zawodowych. Dlatego najważniejsze, by zasypiać w stanie zrelaksowanym – podkreśla specjalista.
Am