Piractwo nie popłaca

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 18:00
Razem z nielegalnym oprogramowaniem, filmami czy muzyką, z sieci można ściągnąć wirusy – przestrzega Bartłomiej Witucki z Koalicji Antypirackiej.
Audio
Piractwo nie popłaca
Foto: sxc.hu

– Ściągając nielegalne oprogramowanie, filmy czy muzykę, postępujemy bardzo ryzykownie – ostrzega Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik Business Software Alliance (BSA), członek Koalicji Antypirackiej.

Jak wyjaśnia gość Czwórki, 50% dostępnego w internecie nielegalnego oprogramowania czy plików zawiera „złośliwe dodatki”. – Takie „dodatki” stwarzają ryzyko przejęcia kontroli nad naszym komputerem, zawirusowania go, wykorzystania go do ataku hakerskiego bez naszej świadomości, kradzieży naszej tożsamości, a także mogą ułatwić hakerom dostęp do naszych poufnych danych – tłumaczy Bartłomiej Witucki.

Zdaniem gościa Justyny Dżbik, w Polsce istnieje społeczne przyzwolenie na ściąganie przez internet nielegalnego oprogramowania czy plików, przez co walka z piractwem jest bardzo trudna. – Na dodatek społeczeństwo nie traktuje tego jako kradzieży, a zgodnie z art. 278 paragraf 2 kodeksu karnego uzyskanie takich dóbr bez zgody właściciela czy producenta jest sprzeczne z prawem i podlega karze – podkreśla Bartłomiej Witucki.

Gość Czwórki zwraca ponadto uwagę na sposób, w jaki ludzie usprawiedliwiają swoje bezprawne postępowanie. – Tłumaczą, że nie stać ich na zakup oryginalnych płyt czy programów komputerowych. To jest kiepska wymówka – podkreśla gość „Pod lupą”. – Ludzie nawet nie znają cen tych dóbr. Jak proszę kogoś, by powiedział mi, który program jest za drogi lub ile kosztują konkretne płyty, to nikt nie potrafi udzielić rzetelnej odpowiedzi – zauważa Bartłomiej Witucki.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Bartłomiejem Wituckim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap



Czytaj także

Blogi mogą stać się piątą władzą

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 14:04
Czytelnicy blogów są w stanie zmobilizować się i wywrzeć wpływ na wydarzenia i osoby – zauważa ekspert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet gorszy niż narkotyki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 18:28
– Wiemy, jak pomóc narkomanom, jednak wobec osób uzależnionych od sieci jeszcze jesteśmy bezradni – rozkładają ręce eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UKE mówi stop loteriom-pułapkom

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 12:37
Wypowiedzieliśmy wojnę nieuczciwym loteriom sms-owym – mówi dyrektor Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE chce móc nakazywać przerwanie nieuczciwych loterii.
rozwiń zwiń