Życie wbrew zasadom. Czy to w Polsce możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 09:00
Kilka dni temu bohaterem mediów stał się gdański student, który odmówił złożenia… ślubowania, w związku z czym, choć zdał egzaminy, nie został przyjęty na uczelnię. Czy ludzie, mający inne od ogólnie przyjętych poglądy, rzeczywiście nie mają w naszym kraju łatwego życia?
Audio

Grzegorz Gilewicz zdał egzaminy wstępne na Akademię Sztuk Pięknych, ale ostatecznie nie został przyjęty na uczelnię, bo nie chciał ślubować "wierności ideałom humanizmu i demokracji". Zdaniem przedstawicieli biura Rzecznika Praw Obywatelskich, to sprawa bez precedensu.

– Nie podobało mi się, że musiałem przysięgać wierność konkretnemu systemowi politycznemu i ustrojowi, podczas, gdy moje poglądy są zupełnie inne – mówi bohater całego wydarzenia. – Jestem zwolennikiem monarchii konstytucyjnej i zgodnie z moim prawem do wolności przekonań i sumienia mogę mieć takie poglądy jakie mam, zwłaszcza, jeśli nie są one agresywne. Nie będę składać przysięgi, której sumienie nie pozwoliłoby mi dotrzymać. 

Zdaniem Pawła Łukowa, etyka z Uniwersytetu Warszawskiego, nagłaśnianie historii Gilewicza to "robienie z igły wideł". – Z jednej strony nie chcielibyśmy, by przysięgi studenckie były traktowane jako coś błahego, ale z drugiej strony te ślubowania nie są czymś szczególnym – mówi gość Czwórki. – Mają po prostu uroczysty charakter i wskazują na to, że dana uczelnia ma jakieś ideały.

Wywiad z Michałem Żakowskim: Młodzi Egipcjanie to "pokolenie oporu"

Choć sprawy pojedynczych osób wielu wydawać się mogą błahe, prowokują do zastanowienia się nad tym, czy potrafimy u innych tolerować poglądy, przekonania i wartości, niezgodne z głównym nurtem myślenia społeczeństwa. Na ile w życiu codziennym pozostajemy wierni swoim przekonaniom?
Poza granicami Polski również znaleźć można przykłady ludzi, którzy w imię wierności swoim ideałom, potrafią żyć w kontrze do głównego nurtu społecznych przekonań. Specjalnie dla Czwórki problemach mormonów w Stanach Zjednoczonych opowiedział dziennikarz Polskiego Radia Michał Żakowski. Posłuchaj także nagrań ze studia, m.in. rozmowy z gośćmi audycji "4 do 4": Pawłem Łukowem, etykiem z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Joanną Erbel, socjolog z "Krytyki politycznej". 

(kd)

Czytaj także

Naukowcy znaleźli psychologiczne podstawy ateizmu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 09:44
Kanadyjscy naukowcy wykazali, że osoby, którzy nie wierzą w siły nadprzyrodzone, myślą o świecie bardziej krytycznie i analitycznie od wierzących.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrystus kontra Mahomet: czy powinniśmy zacząć bać się muzułmanów?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 07:00
Film "Niewinność", wyśmiewający muzułmanów i Mahometa w wielu krajach wywołał zamieszki. W Libii zginął wówczas ambasador USA. – Takie filmy robią idioci po to, by wywołać określone reakcje w świecie islamu – mówi jeden z ekspertów Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ateista, czyli "wiedźma XXI wieku"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 16:30
"Ateiści to ludzie bez zasad", "jest im w życiu łatwiej" - mówi o niewierzących spora część Polaków. – Zamiast Boga mamy inne punkty odniesienia. Odpowiadamy wyłącznie przed samym sobą, a to wcale nie jest proste – mówią ateiści.
rozwiń zwiń