Związki partnerskie w Polsce? "Potrzebujemy dyskusji na ten temat"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 10:00
Czy nowy projekt ustawy o związkach partnerskich mógłby zostać wprowadzony w Polsce? - Na razie, zamiast walczyć ze sobą nawzajem powinniśmy usiąść i porozmawiać na ten temat - uważa Marcin Celiński z pisma Liberte.
Audio
  • Rozmowa z Mariuszem Cieślikiem i Marcinem Celińskim
  • Związki partnerskie w Polsce? - materiał Beaty Kwiatkowskiej

We wtorek wieczorem brytyjski parlament przegłosował ustawę, która umożliwia zawieranie w tym kraju związków osób tej samej płci. W Polsce od dłuższego czasu trwa bój o tzw. związki partnerskie.

Niedawne głosowanie w Sejmie i odrzucenie projektów ustaw, dotyczących związków partnerskich nie tylko nie załagodziło sporu, ale podgrzało jeszcze atmosferę. Pojawiły się tysiące maili, listów i polityczne kłótnie, które przekraczają granice dobrego smaku.

Zdaniem Mariusza Cieślika, publicysty "Rzeczpospolitej" chaos w dyskusji dotyczącej związków partnerskich w Polsce wynika z niezrozumienia tematu przez społeczeństwo.

- Dyskusja na ten temat w Polsce koncentruje się wokół związków jednopłciowych, a to tak naprawdę jest niewielka część problemu – mówi gość Czwórki. – Większość związków to przecież pary heteroseksualne, czyli tzw. konkubinaty. Pokazywanie w telewizyjnych serwisach informacyjnych par homoseksualnych, które płaczą, że odrzuceniem tej ustawy nasi włodarze przekreślili ich szanse na szczęście, jest nieporozumieniem.

Według Marcina Celińskiego z pisma Liberte w naszym kraju potrzebna jest przede wszystkim dyskusja nad tym, czy chcemy wprowadzić możliwość zawierania związków partnerskich. – Zastanawiamy się nad wprowadzeniem takich zapisów w ustawie kilkanaście lat po tym, jak zrobiła to Francja, możemy być więc mądrzejsi o ich doświadczenia – mówi gość Czwórki. – Na razie, zamiast ostatecznych decyzji, w Polsce przydałaby się merytoryczna dyskusja.

Dowiedz się więcej o instytucji związków partnerskich i ewentualnych konsekwencjach wprowadzenia nowych przepisów, dotyczących tej sprawy, w naszym kraju, słuchając nagrań rozmów z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

E-partia. Ruch Palikota "przenosi się" do sieci

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 19:07
Zmiany w statucie przyjęli na kongresie w Warszawie działacze partii Janusza Palikota.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prowokacja, kontrowersje i szok - na co może sobie pozwolić artysta?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 23:00
Obóz koncentracyjny z klocków Lego, zabawa w berka w Oświęciumiu, darcie Biblii na scenie, epatowanie chorobą i kalectwem – to tylko nieliczne przykłady z bardzo długiej listy artystycznych prowokacji, na które pozwalali sobie współcześni polscy artyści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt ustawy "o wspólnym pożyciu" gotowy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 21:27
Dostęp do informacji o stanie zdrowia partnera, dziedziczenia po nim i do odmowy składania zeznań w jego sprawie - m.in. takie uprawnienia daje osobom pozostającym we wspólnym pożyciu projekt ustawy Jacka Żalka z PO.
rozwiń zwiń