380 piłkarskich spotkań, których wynik ustalony był przed pierwszym gwizdkiem - to nie fragment scenariusza filmu "Piłkarski poker", tylko najnowsze doniesienia Europolu. Z ustaleń śledczych wynika, że do przestępstw doszło w piętnastu krajach, a wśród "podejrzanych" meczów są starcia w eliminacjach do mistrzostw świata i Europy, spotkania Ligi Mistrzów oraz kilka ważnych spotkań ligowych. Grono podejrzanych liczy obecnie 425 osób. Są wśród nich urzędnicy, piłkarze i inni członkowie klubu. Niewykluczone, że wraz z postępem śledztwa liczba podejrzanych jeszcze wzrośnie.
- Jak dotąd w Polsce prokuratura doliczyła się 520 ustawionych meczów - mówi Dominik Panek z portalu Polskiego Radia, autor bloga Piłkarska Mafia. - Europol mówi o 2 milionach euro, które poszły na łapówki, u nas wynik jednego meczu kosztował nawet 100 - 200 tysięcy złotych.
I choć stawki są porównywalne, a skala procederu nie mniej porażająca, to jednak przyczyny obu afer różniłą się od siebie.
- U nas ustawianie meczów było związane z rywalizacją sportową. Jeden klub chciał być mistrzem, inny wyjść z grupy, jeszcze inny zakwalifikować się do pucharowych rozgrywek - wyjaśnia były minister sportu Adam Giersz. - Tymczasem dziś korupcja ma związek z zakładami bukmacherskimi, ze zorganizowaną przestępczością i praniem brudnych pieniędzy.
Co prawda w raporcie Europolu nie ma polskich akcentów, ale goście Krzyśka Grzybowskiego wcale nie są pewni, czy wkrótce się nie pojawią. Choć o losy polskich rozgrywek są raczej spokojni: - Według mnie polska piłka jest coraz bardziej czysta - deklaruje Radosław Majdan - Skłonny jestem nawet zaryzykować twierdzenie, że trzeba być szaleńcem, żeby w dzisiejszych czasach próbować ustawiać mecze. Ostatnie wydarzenia, ilość procesów i wszystkie poszlaki skompromitowały wielu ludzi i i zmieniły ich życie. Warto to potraktować jako lekcję na przyszłość.
Z byłym bramkarzem reprezentacji Polski zgadza się Piotr Wesołowski z "Przeglądu Sportowego": - Afery, które ostatnio wydarzyły się w światowym futbolu mogły wstrząsnąć tymi, którym ten sport kojarzył się ze zdrową rywalizacją, według zasad fair play. My ten wiek niewinności dawno mamy już za sobą, ale bardzo powoli wychodzimy na prostą. Tutaj, nad Wisłą. Bo na świecie to faktycznie wymyka się spod kontroli i zaczyna przypominać kulę śnieżną.
W pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu znajdziesz nagranie z piłkarskiej debaty, która odbyła się w audycji "4 do 4". Posłuchaj, żeby poznać szczegóły organizowania Mundialu w Katarze i innych piłkarskich przekrętów na światową skalę.
kul