Polskie stypendium bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 08:00
Eksperci w radiowej Czwórce mówili o tym ile wynoszą średnie stypendia w Polsce, z jakich źródeł pochodzą pieniądze na ich pokrycie i co oferują społeczne programy stypendialne.
Audio
  • Polskie stypendium bez tajemnic. Relacja Karoliny Mózgowiec (Czwórka/4 do 4)
Polskie stypendium bez tajemnic
Foto: Glow Images/East News

Od 100 do nawet 3 tys. zł miesięcznie - na takie stypendium może liczyć polski uczeń, student lub doktorant. Chodzi o stypendia społeczne, przyznawane nie przez administracje państwową, tylko przez organizacje pozarządowe i firmy. W całej Polsce jest ponad 350 społecznych programów stypendialnych.

- Zdecydowana większość stypendiów to stypendia naukowe, przyznawane na podstawie osiągnięć naukowych. Czasem jest to średnia, czasem publikacje, czasem udział w olimpiadach. To wszystko zależy od wieku stypendystów. Duża część to stypendia socjalne albo socjalno-naukowe, które uwzględniają sytuację materialną lub rodzinną stypendysty. Świadczenia są raczej przyznawane młodzieży, dzieciom, osobom uczącym się, niewiele jest stypendiów dla doktorantów i dla artystów - wyjaśnia Magda Biejat z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.

Kto jest fundatorem?

Wśród fundatorów stypendiów najliczniejszą grupę stanowią organizacje pozarządowe. Pozyskują one środki m.in. z dotacji, od lokalnego biznesu, indywidualnych darczyńców, ze zbiórek publicznych, z aukcji, z wpłat 1%. Gość Czwórki tłumaczyła, że ważnymi graczami w tym temacie są głównie samorządy oraz firmy i fundacje korporacyjne.

- Samorządy dystrybują przede wszystkim stypendia szkolne, które są przyznawane przez administrację rządową, ale oprócz tego realizują w dużej mierze swoje własne programy stypendialne. Firmy i fundacje korporacyjne są natomiast trzecim co do wielkości graczem na rynku stypendiów społecznych. Jest ich stosunkowo mało, bo tylko 40 - zauważa Magda Biejat.

Na jakie pieniądze mogą liczyć stypendyści?

Miesięczna wysokość stypendiów różni się w zależności od programów. Wysokość świadczeń stypendialnych  zależy od rodzaju programu stypendialnego.

- Średnią wysokość stypendiów wyznacza polskie prawo. Często te stypendia są do granicy 3800 zł rocznie, ponieważ darczyńca danego stypendium nie chce, żeby młody człowiek musiał odprowadzać od niego podatek. Przy takich kwotach są one pewnym wsparciem, ale nie tak dużym, jak potrzeby rozwojowe młodych, zdolnych ludzi - wyjaśniła Małgorzata Stradomska-Kalinka z portalu "moje stypendium.pl".

Rola stypendiów w Polsce jest niedoceniana. Cały świat walczy o kapitał intelektualny. To on będzie decydować o naszym miejscu w rozwoju społecznym, gospodarczym, ekonomicznym.

- Stypendia są jednym z istotnych narzędzi wspierających rozwój tego kapitału. Wielu wspaniałych młodych ludzi z Polski, dobrze się zapowiadających, zostało skuszonych bardzo ciekawymi programami stypendialnymi z zagranicy i już ich w Polsce nie ma - poinformował Paweł Łukasiak z Fundacji Dobra Sieć.

mr

Czytaj także

Jak nie dać się oszukać na studiach?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:47
Przede wszystkim warto dobrze poznać swoje prawa. - Dzięki temu uda się uniknąć wielu problemów - zapewnia Piotr Miller z Parlamentu Studentów RP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus Plus: 15 miliardów euro na wymianę studentów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 13:45
Parlament Europejski zgodził się na kontynuowanie wymiany studentów. W unijnej kasie na ten cel w ramach programu "Erasmus +” posłowie zatwierdzili blisko 15 miliardów euro. Program rusza od stycznia 2014.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczelnie techniczne wciąż najbardziej popularne wsród studentów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 20:56
Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczelnie techniczne są najbardziej obleganymi przez studentów. Już drugi rok z rzędu najchętniej wybieranym kierunkiem jest informatyka.
rozwiń zwiń