Krym będzie rosyjski? "Sprawa już jest właściwie przesądzona"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 16:40
Uchwałę w sprawie przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej przyjęli 6 marca krymscy deputowani. Na 16 marca wyznaczono termin referendum w tej sprawie.
Audio
  • Autonomiczna Republika Krymu zostanie przyłączona do Federacji Rosyjskiej? - relacja Krzysztofa Renika (Czwórka/4 do 4)
Protesty na Ukrainie
Protesty na UkrainieFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Jak donosi specjalny wysłannik Polskiego Radia na Krym Krzysztof  Renik, zdaniem nieuznawanego przez Kijów rządu Autonomii z Siergiejem Aksjonowem na czele, przyszłość tego regionu właściwie jest już przesądzona. - Tamtejszy wicepremier przyznał dziś, że referendum jest tylko formalnością - mówi Renik.

Tymczasem na Krymie wciąż mieszka wiele osób pochodzenia ukraińskiego i, jak przyznaje Renik, mogą oni jeszcze przeważyć losy zbliżającego się referendum. - 52 proc. mieszkańców Krymu to Rosjanie, ale 25 proc. to Ukraińcy i 12 - Tatarzy - tłumaczy nasz wysłannik. - Poza tym wciąż jest wielu Rosjan, którzy wcale nie widzą swojej przyszłości w ramach Federacji Rosyjskiej, bo Ukraina stała się ich ojczyzną. Rozmawiałem z niektórymi z nich i przyznają wręcz, że to "dobra ojczyzna".
Relacja z Ukrainy - wydarzenia na bieżąco <<<

Sytuacja na Krymie jest jednak wciąż bardzo napięta. - Pod gmachem Parlamentu stoją dziesiątki ludzi z rosyjskimi flagami, krzycząc "Rosja, Rosja!" - relacjonuje Renik. W Rosji także, już od wielu dni, władze organizują marsze poparcia dla przyłączenia Krymu do Rosji.

Czytaj także Premier Donald Tusk: to historyczny moment prawdy <<<
To, co dzieje się na Ukrainie nie pozostaje jednak bez odzewu ze strony Europy i Stanów Zjednoczonych. Prezydent Barack Obama wprowadził na osoby i instytucje odpowiedzialne za podważanie demokracji na Ukrainie, sankcje, m.in. w postaci zamrażania kont bankowych i ograniczania wiz. Polska, Niemcy, Francja Wielka Brytania i Włochy uzgodniły zaś, że należy wstrzymać negocjacje z Rosją w sprawie porozumienia o współpracy. Planowane jest także zablokowanie rozmów o zniesieniu wiz dla Rosjan podróżujących do krajów Unii Europejskiej.

(kd / ac)

Czytaj także

Oczekiwanie i niepewność na Krymie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 18:15
Wciąż daleka od stabilizacji jest sytuacja na Krymie. - Da się za wyczuć atmosferę oczekiwania, napięcia i niepewności o to, co się stanie - mówi wysłannik Polskiego Radia, Krzysztof Renik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Putin: Janukowycz nie ma politycznej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 15:00
Prezydent Rosji nie widzi na razie konieczności wprowadzania wojsk na Ukrainę. Władimir Putin zaznaczył jednak, że na Ukrainie doszło do zbrojnego przewrotu i nielegalnego przejęcia władzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosjanki, Ukrainki, Tatarki przeciw wojnie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 18:00
Symferopol żyje swoim życiem. Jednak coraz częściej na ulicach miasta można spotkać kobiety protestujące przeciwko obecności wojsk, blokowaniu ukraińskich baz, przemocy i agresji.
rozwiń zwiń