Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, zapewnił, że klienci jego banku nie cierpią na brak dostępności kredytów. Jego zdaniem zapotrzebowanie na nie przed świętami jest duże, ale trzeba mieć dochody pozwalające na zwrot pożyczki.
Gość „Salonu ekonomicznego Trójki i Dziennika Gazety Prawnej” zauważył, że choć początek przedświątecznej sprzedaży w Stanach wypadł słabo, to Polska znajduje się w innej sytuacji. – Polacy bogacą się i zarabiają więcej, a w Ameryce jest stagnacja i trwa walka z kryzysem. Trudno więc porównywać sytuację ekonomiczną – powiedział.
Potwierdził dobre wyniki finansowe banku - na koniec roku powinny one przekroczyć 3 miliardy złotych. Zysk w granicach ok. 40 procent trafi do akcjonariuszy, reszta zostanie przeznaczona na rozwój banku.
Jagiełło uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy instytucja przez niego kierowana pomoże Janowi Kulczykowi w przejęciu poznańskiej grupy Enea, która zajmuje się produkcją i sprzedażą energii elektrycznej. Jak stwierdził, jego bank udziela kredytów przedsiębiorcom na warunkach komercyjnych, po to, aby na nich zarobić. Nazwisko osoby, która ubiega się o kredyt nie ma znaczenia. Trzeba natomiast spełnić warunki stawiane przez bank, a są one jednakowe dla wszystkich.
Prezes PKO BP stwierdził, że Polska nie zasługuje na to, aby banki działające w naszym kraju były karane poprzez wprowadzenie dodatkowego podatku bankowego. - To kara za grzechy banków, które zostały popełnione na świecie. Polskie banki nie są tu niczemu winne – powiedział.
Jego zdaniem polskie banki nie mają problemów, które mogłyby zakłócić ich normalne funkcjonowanie. Dzięki wzrostowi PKB poprawia się sytuacja przedsiębiorstw i zmniejsza liczba złych kredytów korporacyjnych. W przyszły roku powinna poprawić się sytuacja na rynku kredytów indywidualnych.
Aby wysłuchać rozmowy "Duże zapotrzebowanie na kredyty w Polsce (wideo)”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Zobacz wywiad ze Zbigniewem Jagiełło przeprowadzony przez Pawła Sołtysa z Trójki oraz Marcina Piaseckiego z Dziennika Gazety Prawnej.