W Łodzi, Łowiczu lub Bełchatowie, firma z materiałami budowlanymi, artykułami spożywczymi, księgarnia, z żoną, tatą czy bratem – firmy rodzinne powstają, gdy ktoś postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. - Miałem dość pracowania jako najemnik i domyślania się o co chodzi w danej firmie – mówi właściciel księgarni.
Nie zawsze motywacja do założenia własnej firmy wynika z negatywnych doświadczeń. – Mąż mnie zawsze namawiał do pracy razem, powtarzał, że razem możemy dużo osiągnąć - mówi żona jednego z właścicieli. I dodaje, że odkąd razem pracują maja dla siebie więcej czasu, a ona przekonała się, jak fajnego ma męża.
Kto w firmie rodzinnej jest szefem? Czasem lider wyłania się naturalnie, zostaje nim np. senior rodu, ale często też nie ma jednego odpowiedzialnego, chyba, że na papierze. - Ja jestem odpowiedzialny za całość, żona za marketing, a brat ma zadania jako serwisant - opowiada biznesmen.
Wszyscy członkowie rodziny zaangażowani w jedną firmę podkreslają, że najważniejsze jest, by nie przenosić kłopotów zawodowych do domu. – Taka jest zasada. Wcześniej rozmawialiśmy, ale to się kończyło niesnaskami, teraz podczas żadnego spotkania rodzinnego nie ma dyskusji na temat firmy – mówią.
Choć tak naprawdę trudno rozdzielić te dwa życia. - Właściwie pracy nie przerywa się wcale, nawet śpiąc myśli się o pracy, jest poczucie odpowiedzialności zarówno przed klientami, jak i pracownikami - mówi inny przedsiębiorca.
Jak zatem odnajdują się w rodzinnych firmach pracownicy nie spokrewnieni? – Jakiś respekt się czuje, ale żeby się bać, to nie, do szefa można iść z każdym kłopotem - mówią. Po pewnym czasie, mówiąc "firma rodzinna", mają na myśli także siebie.
Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Firma na rodzinnych nogach" w boksie „Posłuchaj”.
Reportaż "Firma rodzinna" przygotowała Magda Skawińska.
W reportażu udział wzięli Agnieszka i Marek Bernaciakowie, Jakub Bułat oraz Kazimierz i Wojciech Urbankowie.
W 2008 roku powstało Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych. Jego celem jest integracja środowiska, wspieranie rozwoju, pomoc w rozwiązywaniu specyficznych problemów przedsiębiorstw rodzinnych oraz wymiana doświadczeń. Więcej informacji na stronie www.firmyrodzinne.pl
Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.
Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.
Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!
(asz)