Jak się robi teledyski animowane?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 00:00
Niektóre z nich to prawdziwe minidzieła. Dziś w audycji „Pod lupą” rozkładamy muzyczne animacje na czynniki pierwsze.
Audio

Teledysk Pablopavo do utworu "Telefon" wygląda tak a nie inaczej z inicjatywy samego muzyka. O wykonanie poprosił swojego przyjaciela, muzyka Paprica Corps, Łukasza Rusinka, który ma już na swoim koncie klipy do utworów Lao Che, Grubsona czy East West Rockers. Dziś Rusinek wspomina, że klip do "Telefonu" był dla niego swego rodzaju "chrzestem bojowym", bo tworząc go, uczył się animacji na bieżąco. – Pablo wiedział, że rysuję, więc zapytał mnie, czy nie chciałbym zrobić pierwszego kroku w kierunku animacji – opowiada grafik.

Jedna osoba potrzebuje od kilku tygodni do kilku miesięcy, by stworzyć animowany klip. To kosztuje sporo pracy i czasu. – Teledysk do jednego z utworów Grubsona powstawał ponad 3 miesiące. Wszystko zależy od techniki – opowiada Łukasik. – Gdy jest więcej takiej tradycyjnej animacji rysunkowej jest to bardziej czasochłonne. Trzeba rysować wszystko kadr po kadrze, bardzo dużo jest poprawek…

Obejrzyj klip Pablopavo pt. "Telefon":

Prawdziwą mieszanką technik animacyjnych jest teledysk do utworu „Kropki, kreski” Moniki Brodki, zrealizowany przez Dawida Kępskiego. Stworzenie tego klipu zajęło dwa miesiące, a artystka podobno nie zdawała sobie sprawy z tego, że powstaje. – Jeździła w trasy, a ja siedziałem i dłubałem – wspomina Kępski. – Nagle zorientowałem się, że już mam sporą część.

Więcej na temat tego klipu i innych, tego typu animacji m. in. teledysku Pustek dowiesz się, słuchając całego materiału reporterskiego Martyny Ogonek w audycji "Pod lupą".

(kd)

 



Czytaj także

Hitler nienawidził tych rysunków

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 07:30
Trafne i kąśliwe karykatury polityczne Artura Szyka, wymierzone w Hitlera, Mussoliniego i japońskiego cesarza, podbiły serca Amerykanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilczyński: z plastyki miałem dwóję

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 13:49
O sztuce, animacji, reżyserii filmowej i wyimaginowanych światach rozmawiamy w Czwórce z Mariuszem Wilczyńskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twoje sny są jak hollywoodzkie filmy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 17:33
Naukowcom udało się znaleźć sposób, jak obrazy zapisywane w naszym mózgu zmienić na klipy wideo! Pomogło w tym amerykańskie kino.
rozwiń zwiń