Mamy problem: połowa Polaków z wyższym wykształceniem...

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:30
Z badań wynika, że co drugi Polak ukończy studia przed 30. rokiem życia. To powód do dumy? Nie do końca. - W ostatnich latach uczelnie "poszły" w liczbę wypuszczanych absolwentów, a nie w jakość ich kształcenia - mówią goście Czwórki.
Audio
  • Do czego potrzebne nam są studia? - materiał reporterski
  • Zdaniem słuchaczy Czwórki - sonda Karoliny Mózgowiec
  • Rozmowa z Bianką Siwińską i Andrzejem Kurkiewiczem

Rozpoczął się rok akademicki. Powraca więc dyskusja na temat poziomu nauczania. Zdaniem wielu nasze uczelnie udają, że uczą, a studenci są kompletnie nieprzygotowani do wyzwań, jakie stają przed nimi w życiu zawodowym.

Niedawno został także opublikowany tzw. Ranking Szanghajski, którego twórcy typowali najlepsze uczelnie świata, biorąc pod uwagę przyszłe osiągnięcia absolwentów, m. in. Nagrody Nobla. Oba czołowe polskie uniwersytety, czyli Warszawski i Jagielloński, uplasowały się… w czwartej setce.

Według statystyk w Polsce przybywa magistrów. Z drugiej strony przybywa także bezrobotnych. Czy ustawowo można naprawić sytuację? - System "sypnął się" z powodu "masyfikacji", która nastąpiła w latach 90. i później - uważa Bianka Siwińska, redaktor naczelna pisma "Perspektywy". – Mnóstwo młodych ludzi poszło na studia, a uczelnie poszerzały oferty. Tyle, że nie było to skorelowane z rynkiem pracy. I teraz są efekty.

Tymczasem zdaniem gościa Czwórki Andrzeja Kurkiewicza, dyrektora Departamentu Strategii w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ten rok ma być dla polskiego szkolnictwa wyższego przełomowy. - W pełni wchodzi bowiem reforma szkolnictwa wyższego; wdrażany jest też szereg zmian uchwalonych w ubiegłym roku przez polski parlament - mówi ekspert. - Mają one właśnie dać możliwość lepszego startu naszym absolwentom.

Ale statystyka to nie wszystko. Jaki tak naprawdę jest poziom polskich uczelni? Posłuchaj nagrań ze studia Czwórki, w plikach dźwiękowych, załączonych do materiału.

Do audycji "4 do 4" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, po godzinie 13.00.

(kd)

Czytaj także

Religia i etyka: czy uczniowie mają wybór?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 06:30
Teoretycznie przepisy pozostawiają uczniom i ich opiekunom możliwość wyboru: uczęszczać na lekcje religii albo, alternatywnie, etyki. A jak wygląda to w praktyce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studencie, każą ci płacić? Sprawdź, czy mają do tego prawo!

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 16:00
Na wielu wydziałach wciąż trwa tzw. "kampania wrześniowa", czyli poprawkowa sesja egzaminacyjna. Warto wiedzieć, do kogo zgłosić się, gdy zauważamy, że płacić musimy za coś, za co nie powinniśmy. – To walka w słusznej sprawie, czyli o respektowanie praw studentów – mówi Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa nauki i Szkolnictwa Wyższego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złóż reklamację na nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 11:52
Jeżeli osoba prowadząca kurs zamiast nas szkolić opowiada nam o swoich wakacjach, albo ulubionym zespole, to możemy domagać się rekompensaty. Jak sobie radzić z niekompetentnymi nauczycielami podpowiadał Ernest Makowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
rozwiń zwiń