Nie czytamy, więc przeklinamy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 13:00
Przekleństwa potrafią działać przeciwbólowo, mają nawet funkcje komunikacyjne. Tylko czemu tak chętnie używamy "brzydkich słów"? Czemu nie rozmawiamy, używając tych "ładnych"?
Audio

Na pewno kiedyś przeklnęliście, choćby jeden jedyny raz. A potrafilibyście wskazać kogoś, kto nigdy nie zaklął w Waszym towarzystwie? Pewnie byłoby to trudne. Przeklinamy dla szpanu, śmiechu i uznania wśród rówieśników. W poniedziałek obchodzony był "Dzień bez przeklinania". Jak napisał jeden z internautów, "Polska tego dnia powinna być najcichszym krajem na świecie".

Wulgaryzmy coraz częściej zastępują przecinki i kropki. Przez ponad pół roku badacze polszczyzny stosowanej z Uniwersytetu Wrocławskiego i Łódzkiego notowali niecenzuralne wypowiedzi Polaków. W ten sposób powstał "Słownik polszczyzny rzeczywistej" oparty o 4 wulgaryzmy i ich pochodne. Co ciekawe, te słowa mogą pełnić nawet 47 funkcji komunikacyjnych.

Beata Kosior, psycholog i psychoterapeutka z Ośrodka Polana w Warszawie - gość Krzysztofa Grzybowskiego - podkreśla, że przekleństwa nie wzięły się znikąd. - Naukowcy przyznają, że przeklinanie czasami pomaga w radzeniu sobie z emocjami - mówi ekspertka. - Kiedyś przekleństwa były domeną klas niższych. Dziś, z rozwojem cywilizacji, "uśredniliśmy się" - dodaje.

Faktem jest, że przekleństwa noszą w sobie dużo emocjonalnej gratyfikacji, trochę ulgi, gdy np. przytrzaskujemy sobie palec w drzwiach. Młodzi przeklinają, bo takie dostają wzorce. - Gdy nasi np. filmowi idole używają wulgaryzmów, to my wzorujemy się na nich - mówi Kosior. - Coraz mniej czytamy, więc mamy niewielki zasób zwykłych słów.

Jaki wpływ na przeklinanie mają nasze półkule mózgowe? Czy zauważamy, że w ogóle przeklinamy i czemu robimy to coraz częściej? Dowiesz się, słuchając załączonej audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".

Wulgaryzmy były także tematem poniedziałkowego "Savoir Vivru językowego". Audycji możesz posłuchać w załączonym dźwięku. 

(pj)

 

Czytaj także

Parzenie kawy na stażu to też inwestycja w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 16:09
Czy tego chcemy czy nie - są branże, w których bez stażu nie mamy żadnych szans na pracę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przez taniec poznasz naturę Gruzina

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 17:25
Zamiast "dzień dobry" Gruzin przywita Cię słowami "życzę ci zwycięstwa". Czwórka gościła w kraju wojowników, biesiadników, tancerzy i wielbicieli wina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Udział w spółce kupisz za grosze

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 15:19
Jak inwestować i nie zbankrutować? I gdzie się wyszkolić na finansowego rekina - sprawdzała Ania Depczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alternatywa dla przedświątecznych porządków

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 17:04
Trzepanie dywanów, odkurzanie porcelany, mycie okien albo krioterapia i off-roadowy rajd, czyli co robić w weekend, żeby nie zwariować.
rozwiń zwiń