Czas na zmianę pracy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 16:12
Czasy, gdy całe życie pracowaliśmy w jednym miejscu pomału odchodzą w przeszłość. Zdaniem doradców zawodowych, dziś musimy być gotowi na to, że kilka razy przyjdzie nam zmieniać miejsce zatrudnienia, a być może nawet nasz fach.
Audio
  • Dlaczego w dzisiejszych czasach warto zmieniać pracę i przekwalifikowywać się (Czwórka/4 do 4)
Czas na zmianę pracy
Foto: Glow Images/East News

Przekwalifikowywanie się czy zmiana zawodu w dzisiejszych czasach dotyka wielu z nas, często jest to konsekwencją niestabilnej sytuacji na rynku pracy. Zmienia się zapotrzebowanie na zawody i pracowników. Nie bez znaczenia jest tu też postęp technologiczny.
- W dzisiejszych czasach nie ma zmiłuj. Musimy się uczyć przez całe życie, m.in. dlatego, że postęp technologiczny jest ogromny - mówi Małgorzata Majewska z monsterpolska.pl. - W ciągu ostatnich 20 lat nasz świat zmienił się nie do poznania, jest internet, internet w komórkach, a przecież jeszcze nie dawno były firmy które miały jeden komputer z łączem internetowym - dodaje.

- Sytuacja ekonomiczna powoduje to, że ludzie muszą być przyzwyczajeni do tego, że będą musieli częściej zmieniać pracę - dodaje Aneta Nowak z Randstad
Goście "4 do 4" zaznaczają, że każda zmiana pracy w dłuższej perspektywie wyjdzie nam na korzyść. Zdobywane nowe kwalifikacje sprawiają, że jesteśmy cenniejszym pracownikiem na rynku pracy. - Cześć kwalifikacji i umiejętności płynnie przenosimy z zawodu od zawodu - mówi Małgorzata Majewska, one nie marnują się, nie przepadają.

Ekspertki zgodnie twierdzą, że łatwiej zmieniać pracę, szukać nowej a także przekwalifikowywać się, gdy pracujemy. Bezrobocie powoduje, że do zmiany fachu podchodzimy z większym stresem, nagli nas też czas.
Szczególnie ważna, zarówno dla pracodawcy jak i pracownika powinna być rozmowa kwalifikacyjna. Pracodawca ma szansę poznać kandydata i jego umiejętności, a przyszły pracownik może zapytać o możliwości rozwoju, zdobywanie nowych kwalifikacji. Jak twierdzą Małgorzata Majewska i Anita Nowak obu stroną wyjdzie to na dobre. - Jeśli my się rozwijamy to rozwija się też nasze miejsce pracy, firma w której pracujemy - podkreślają.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca rynek pracy
Czytaj także

Nie myl pracoholizmu z pracowitością. Uzależnienie od pracy trzeba leczyć

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 10:30
Są psychologowie, którzy twierdzą, że żeby zachować w życiu równowagę należy 8 godzin pracować, 8 bawić się i 8 przesypiać. Żyjemy jednak w czasach, kiedy zasada "złotego środka" jest właściwie nie do zastosowania, a badania pokazują, że pracoholizm to już nie przejściowy problem, lecz prawdziwe uzależnienie, które trzeba leczyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś w Londynie żyje się trudniej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:40
Kryzys ekonomiczny, napływ imigrantów, składki do budżetu UE pobudzają eurosceptyczne nastroje w Wielkiej Brytanii. Nie pomaga też fakt, że Brytyjczycy są wciąż przekonani o swojej ważnej pozycji w świecie, na co zwraca uwagę Jane Lambert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szukasz pracy? Dokształcaj się i bądź elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:00
Od czego zależy sytuacja na rynku pracy? Jak się okazuje nie tylko od poziomu wykształcenia obywateli. - Nacisk powinien być położony także na wysokie kwalifikacje osób po szkołach zawodowych i technikach - mówi Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Taki system świetnie sprawdza się w Niemczech i w Austrii.
rozwiń zwiń