Tegorocznym maturzystom "uciekła" meta. Mieli siły rozłożone do maja, potem musieli przesunąć je na czerwiec Anna Tulczyńska
Stres. Twój najlepszy kumpel
Psycholog i psychoterapeuta współpracująca na co dzień z młodzieżą, która nie radzi sobie ze stresem w szkole, podkreśla, że tegoroczni maturzyści już raz stali w blokach startowych: zwarci i gotowi do majowego terminu. - Potem opadły im skrzydła, znaleźli się w pewnej tymczasowości, a teraz znów muszą się pozbierać. I to jest do zrobienia w ciągu miesiąca - przekonuje.
Na ostatniej prostej do celu trudno jest uniknąć nerwów i poczucia zniechęcenia. Mimo to rozmówczyni Patryka Kuniszewicza uważa, że maturzystów nie należy mobilizować do "walki" ze stresem. - Ta "walka" stawia stres w roli naszego nieprzyjaciela, tymczasem on działa na nas mobilizująco - tłumaczy. - Cała sztuka polega na tym, by utrzymać go na odpowiednim poziomie i nie dopuścić, żeby nas paraliżował.
Nie ma sensu walczyć z emocjami, lepiej się w nie wsłuchiwać Anna Tulczyńska
Co powie tata?
Za stresem, który towarzyszy maturzystom, często nie stoi strach związany z egzaminami, tylko z brakiem akceptacji. - Ta kwestia często jest poruszana w trakcie moich spotkań z młodzieżą. Oni są dobrze przygotowani na ewentualne niepowodzenie, ale boją się reakcji rodziców i rówieśników. I dobrze jest to sobie przegadać z najbliższymi - radzi Tulczyńska.
Dobrze jest też pamiętać o relaksie. - Żeby się skutecznie uczyć, trzeba umieć skutecznie odpoczywać. Emocje, mózg i organizm to są nasze narzędzia do pracy. Musimy się o nie troszczyć, bo inaczej przestaną działać - ostrzega gość Czwórki.
Ostatnie tygodnie przed maturą to dobry moment, by w ramach powtórek posegregować zdobytą wiedzę. Jak i gdzie to zrobić? O tym w audycji opowiada ekspertka dydaktyczna i redaktor podręczników do chemii Edyta Ładna.
***
Tytuł audycji: Sobotologia
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 10.25
kul/ac