Czy jedzenie może kłamać? Jakie mity ukrywają się w Twojej diecie?
Przeprowadzona przez nich metaanaliza danych medycznych 177 tys. zdrowych Brytyjczyków w wieku 37-73 lat pokazała, że uczestniczący w badaniu wegetarianie są zdrowsi od mięsożerców. - To kolejny dowód dobroczynnego działania diet roślinnych na zdrowie człowieka - podkreśla Joanna Lotkowska, dietetyk z Fundacji ProVeg Polska. - Osoby na diecie wegetariańskiej mają niższe ryzyko zachorowania na nadciśnienie, choroby serca czy nowotwory.
03:30 CZWÓRKA Pierwsze slysze - warzywa 20.05.2021.mp3 Wegetarianie są zdrowsi od mięsożerców? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zwiększenie udziału produktów roślinnych w diecie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i pozwala uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych Joanna Lotkowska
Kluczową rolę w badaniu odegrały biomarkery, czyli wskaźniki, dzięki którym możemy sprawdzić, czy nie jesteśmy na coś chorzy, jakie mamy ryzyko zapadnięcia na różne schorzenia oraz w jakiej ogólnie kondycji znajduje się nasz organizm. Naukowcy z Glasgow przeanalizowali biomarkery związane z cukrzycą, chorobami układu krwionośnego, nowotworami, pracą wątroby, nerek oraz stanem kości i ścięgien. Badacze zauważyli jednak, że w porównaniu z mięsożercami wegetarianie mieli niższe poziomy trzech biomarkerów, które uznaje się za dobroczynne: witaminy D, wapnia oraz cholesterolu HDL. - Faktycznie wychodzi tutaj niższy poziom tzw. dobrego cholesterolu. Nie jest to jednak wniosek konkretny, bo wygląda na to, że osoby, które nie jedzą mięsa mają w ogóle niższy choresterol.
Sprawdź także:
Z łąki i lasu prosto na talerz. Chwasty zjadaj mądrze
Wyniki badań brytyjscy naukowcy przedstawili na Europejskim Kongresie ds. Otyłości (European Congress on Obesity, ECO) podkreślając, że wegetarianie nie tylko nie jedzą czerwonego mięsa, ale również spożywają więcej warzyw, owoców i orzechów. A to daje im błonnik i inne dobroczynne składniki odżywcze. - Kiedy słyszę, że czyjaś babcia dożyła setki i jadła głównie kotlety, to nie podaję tego w wątpliwość, bo dieta babci była zupełnie inna niż ta nasza w XXI wieku. Uważam jednak, że mięso w jadłospisie nam nie służy, zwłaszcza w wysokoprzetworzonej postaci: wędlin czy parówek - podsumowuje rozmówczyni Martyny Ogonek.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Martyna Ogonek
Data emisji: 20.05.2021
Godzina emisji: 06.15
kul