Uniwersytet Warszawski wspiera młodych z pomysłami
Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego został stworzony, żeby wspierać przedsiębiorczość młodych. Jego celem jest umożliwienie weryfikowania praktycznych pomysłów naukowych, technologicznych czy społecznych. Młodzi ludzie, we współpracy z doświadczonymi ekspertami i w bezpiecznych warunkach biznesowych, mogą przetestować swoje projekty. - Pomagamy w rozwoju projektów biznesowych i społecznych znajdujących się w różnych fazach dojrzałości rynkowej - mówi Barbara Holli-Dmochowska, kierowniczka Inkubatora UW. - Zachęcamy, do tego, żeby zacząć działać, spróbować, testować i sprawdzić, czy jest zainteresowanie pomysłem. Staramy się zmusić do sprawdzenia hipotezy biznesowej i obserwujemy, co mówią o niej inni, czy ma szansę sukcesu.
Pod skrzydłami Inkubatora młodzi ludzie mają szansę na inicjowanie przedsiębiorczości, a tematyka projektów jest różnorodna. - Od klasycznych wyzwań takich jak edukacja, gdzie powstaje wiele rozwiązań biznesowych wokół korepetycji - mówi gość Czwórki. - Po projekty takie jak wsparcie biznesów arabskich w wejściu na rynek europejski. Tematy są związane także z wydziałem i kierunkiem studiów.
Dokształcanie i granty
W ramach inkubatora studenci mogą liczyć także na dokształcanie z zakresu biznesu. Dla młodych przedsiębiorców, których projekty są jeszcze w początkowej fazie, prowadzone są warsztaty otwarte, między innymi z modelowania biznesowego, prezentowania, analizy i researchu. - Przychodzą także osoby, które mają projekty bardziej zaawansowane i wiele rzeczy przeanalizowały. Dla nich mamy między innymi programy grantowe, nawet do 15 tys. złotych - tłumaczy Barbara Holli-Dmochowska. - W ramach Inkubatora organizujemy także tygodniowe szkoły dla osób z różnymi pomysłami. Podczas tych kilku dni mogą dopracować swoje projekty, mają też szansę, żeby zdobyć granty o wartości do 5 tysięcy, które pozwolą im na opłacenie podstawowych wydatków.
Źr. Facebook/Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego
Inkubator działa od 2017 roku, od tego czasu wielu studentów skorzystało z programu. Wśród nich jest Przemek Krawczyk, obecnie ambasador Inkubatora. - Inkubator bardzo mi pomógł. Studenci kipią energią, są kreatywni, natomiast brakuje im umiejętności, które pozwalają rozpocząć i kontynuować projekt z sukcesem. Często brakuje im odwagi i poczucia, że ktoś im w tym pomoże - zaznacza. - Inkubator to wszystko daje i pomaga. Dodatkowo we współpracy ze spółką celową UW oragnizuje coś, co się nazywa preinkubacją.
Zobacz także:
Preinkubacja - próbny biznes
Jak mówi rozmówca Ady Janiszewskiej, jest to możliwość założenia swojej firmy czy projektu na próbę. Uniwersytet Warszawski przez 24 miesiące pomaga w ich prowadzeniu. - Zapewnia m.in. wsparcie księgowe i prawne. Jest to doskonała okazja dla studentów, żeby przetestować swoje pomysły na biznes - tłumaczy Przemek Krawczyk. - Kiedy już wiemy, że jesteśmy samodzielni i przygotowani, żeby poprowadzić samodzielnie projekt, wtedy możemy przekształcić taką preinkubację w działalność gospodarczą bądź spółkę. Z drugiej zaś strony, jeżeli okaże się, że ten pomysł nie jest dla nas albo weryfikacja rynkowa przebiegła z jakichś powodów negatywnie, to można taką preinkubację łatwo zakończyć. Nie wiąże się to z jakimiś skomplikowanymi procedurami. Uniwersytet wyciąga do nas pomocną dłoń i bardzo pomaga w pierwszych biznesowych krokach - dodaje ambasador Inkubatora.
***
Tytuł audycji: Strefa Studenta
Prowadzi Adrianna Janiszewska
Goście: Barbara Holli-Dmochowska (kierowniczka Inkubatora UW), Przemek Krawczyk (ambasador Inkubatora)
Data emisji: 22.02.2022
Godz. emisji: 14.08
aw