Niektórzy mówią, że cosplay to po prostu przebieranki. Magda Kosmoski, znana w sieci jako Violet Cosplay pokazuje, że to dużo więcej.
- Określenie "przebieranki" słyszymy bardzo często. Przestaliśmy się tym przejmować - mówi gość Czwórki. - Najprościej cosplay możemy nazwać sztuką albo rzemiosłem wcielania się w postaci szeroko rozumianej popkultury - wyjaśnia. - Są to postaci z filmów, gier, komiksów, anime, książek. My, cosplayerzy, uwielbiamy wcielać się w nie, być kimś innym przez chwilę. Robimy to mocno, a w dodatku wydajemy na to dużo pieniędzy i poświęcamy mnóstwo czasu - dodaje.
Magda swoją przygodę z cosplayem zaczęła 12 lat temu. Gdy zaczynała cosplay wyglądał inaczej niż dziś. - Dziś świadomość tego czym jest cosplay jest dużo większa. Wraz z nią wzrósł też dostęp do materiałów i wiedzy - wyjaśnia gość Ady Janiszewskiej. - Gdy zaczynałam wszystko było dużo bardziej eksperymentalne. Zaczęłam od tego, że poszłam z koleżanką na konwent organizowany na sali gimnastycznej jednej ze szkół podstawowych. Wtedy stwierdziłam, że muszę być tego częścią.
Magda Kosmoski zaczęła studia na ASP, zajmowała się grafiką. W pewnym momencie stwierdziła, że kostiumografia byłaby dla niej lepszym wyborem. - Kostiumografia miesza się z cosplayem - zauważa. - Dziś spełniam się w tworzeniu rzeczy, rekwizytów, peruk, scenografii - dodaje.
Od anime po gaming
Artystka wspomina, że w gry komputerowe grała od kiedy w domu pojawił się pierwszy komputer. Przygodę z komiksami zaczęła w dzieciństwie od "Kaczora Donalda". - Na początku konwenty stricte mangowe zdominowały moją przygodę z cosplayem. Za takie postacie się przebierałam. Na to też było zapotrzebowanie - wspomina. - Dziś 90 procent kostiumów które robię stanowią te związane ze światem gier.
16:44 czwórka pasjonauci 19.02.2022.mp3 O cosplayu i cosplayerach opowiada Violet Cosplay (Pasjonauci/Czwórka)
W Polsce e-sport pojawił się około 2012-14 roku. Wtedy też Czwórkowy gość wszedł w ten świat "na poważnie". - Od tamtej pory można zarabiać na cosplayu. Wystawy gier na przeróżnych targach chcieli mieć ciekawe stoiska. Zaczęli zatrudniać cosplayerów. Na początku pracowałam jako hostessa, ale z czasem to się zmieniło. Dziś cosplayer jest docenianą częścią zespołu promocyjnego. Opowiada o grze, udziela wywiadów - zdradza.
Wielu cosplayerów związało się ze światem "League of Legends". Ulubioną grą Magdy jest seria "Borderland". Do tej pory zrobiła 3 postaci z tej gry. Na swoim koncie ma też bohaterów z "World of Warcraft". - Dziś branża gier dyktuje w co się przebieram na dane stoisko - opowiada.
Violet Cosplay tworzy stroje dla siebie. Uczestniczy w pracach zespołu promocyjnego danej gry. Projektuje również stroje dla hostess, trochę bardziej wygodne niż jej.
Jeden kostium - trzy tygodnie
- Prace nad kostiumem zaczynam od stworzenia szkicu kostiumu. Korzystam z grafik w internecie, screenów z gier, kadrów z komiksów - opowiada artystka. - Zdarza się, że firmy tworzące gry wydają poradniki dla cosplayerów. Ten rynek bardzo się zmienił - dodaje.
Kolejnym etapem tworzenia stroju jest pomysł na połączenie ze sobą wszystkich elementów. To praca koncepcyjno-inżynieryjna. - Wszystkie części muszą ze sobą współgrać i współdziałać - podkreśla. - Materiałów do ich wykonania szukam w licznych hurtowaniach internetowych, a rajem są markety budowlane. Tam kupuję szpachle, kleje, woski, żywice. Około trzy tygodnie pracuję nad jednym kostiumem - dodaje. - Etap projektowania i rozkładania stroju na czynniki pierwsze sprawiają mi największą przyjemność - dodaje.
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadził: Ada Janiszewska
Gość: Magda Kosmoski (Violet Cosplay - cosplayerka, fanka fantasy i anime)
Data emisji: 19.02.2022
Godzina emisji: 11.18
pj