Akademia Pedagogiki Przygody. "Nauka życia poprzez zabawę"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 13:08
- Kształcenie swojego charakteru dzięki przeżywaniu przygód to doskonała możliwość dla każdego, niezależnie od wieku - tłumaczy Katarzyna Krężałek z Pracowni Nauki i Przygody.
Audio
  • przygody, dzięki którym lepiej poznamy i zrozumiemy siebie - rozmowa z Katarzyną Krężałek (Pasjonauci/Czwórka)
Katarzyna Krężałek, Beata Kwiatkowska
Katarzyna Krężałek, Beata KwiatkowskaFoto: Paweł Malinowski/Czwórka

Parki linowe, ćwiczenia, warsztaty - to wszystko sprzyja przygodzie. Program Akademia Pedagogiki Przygody, którego celem jest upowszechnienie nowoczesnych metod pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, wykorzystuje przygodę jako czynnik sprzyjający rozwojowi oraz edukacji człowieka.

- Wydaje nam się, że po przygody trzeba jechać na drugi koniec świata, wejść na Kilimandżaro, zrobić sobie zdjęcia w drogich outdoorowych ubraniach i pływać w oceanie z rekinami. Sama też mam takie doświadczenia, ale kontakt z pedagogiką przygody nauczył mnie pokory i tego, że różni ludzie przeżywają przygodę w różny sposób. Dla niektórych przygodą jest już wyjście do parku, to przełamanie lęków i barier na najprostszym, codziennym poziomie - mówiła Katarzyna Krężałek.

Jak tłumaczyła, podczas zajęć z pedagogiki przygody wykorzystywane są najprostsze narzędzia, jak patyki, liny czy piłki, dzięki którym "można przeżyć bardzo wiele", a wszystko zależy od tego, jak wykorzystają je uczestnicy zajęć i jak zareagują w konkretnych sytuacjach. - Zakładamy, że przeżycie przygody wyzwala emocje, które coś w nas pozostawiają, potem możemy je przeanalizować, a przez to poznać lepiej siebie i to, jak funkcjonujemy w grupie - mówiła Krężałek. 

Na czym dokładnie polega program?Jjak wyglądają zajęcia i do kogo są kierowane? I czym różnią się od... holenderskich? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.  

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Katarzyna Krężałek (Pracownia Nauki i Przygody)

Data audycji: 9.09.2018

Godzina audycji: 11.11

kd/pg

Czytaj także

Terapia tańcem. Czy da się "wytańczyć stres”?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 12:20
Taniec to nie tylko świetny sposób na zachowanie kondycji. Ma też zbawienny wpływ na nasze zdrowie, również psychiczne. - To relaks, zabawa i lek na niemal całe zło - mówi Agnieszka Szewczyk, psycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Mela: trzeba pielęgnować w sobie nieprzeciętność

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 11:00
- Kojarzony jestem z osiągnięć typu "zdobycie biegunów" i rzeczywiście podróże nadal są moją pasją, ale teraz przede wszystkim cieszy mnie to, że moja praca daje mi możliwość spotykania się z drugim człowiekiem - mówi Jan Mela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Weźmij miodu" dla choleryka i melancholika

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 11:00
- W książce Stanisława Czernieckiego z 1682 roku, najstarszej polskiej książce kucharskiej, miód występuje tylko cztery razy - mówi Piotr Zwierzchowski, ekspert z Muzeum Króla Jana III w Wilanowie. - Wbrew pozorom świadczy to jego ogromnej popularności - dodaje. 
rozwiń zwiń