Areta Szpura: każdy z nas może być nieprzeciętny

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 13:20
Aktywistka ekologiczna i autorka książki "Jak uratować świat" - jest jednym z jurorów Plebiscytu Nieprzeciętni. - Dla mnie nieprzeciętność to odwaga w wyrażaniu swoich poglądów - przekonuje Areta Szpura.  
Audio
  • Areta Szpura o nieprzeciętności we współczesnym świecie i ekologii jako nalepszym życiowym wyborze (Pasjonauci/Czwórka)
Areta Szpura
Areta Szpura Foto: Michaela Metesová

Nieprzeciętny i niepowtarzalny jest każdy z nas, ale nie każdy ma przestrzeń, żeby ten potencjał rozwinąć. Plebiscyt jest dla takich osób Areta Szpura 

Ratowanie świata na pełnym etacie

Do niedawna robiła furorę w przemyśle modowym. Wiedząc jednak, jak bardzo przemysł tekstylny wpływa na produkcję odpadów na świecie, porzuciła dotychczasową działalność i teraz pełnoetatowo ratuje planetę. - Zawsze miałam swoje zajawki, mocno się w nie wkręcałam - wspomina rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej. - Teraz to nawet czuję się trochę jak na ekologicznej emeryturze, bo moje działania w tej kwestii osiągnęły efekt kuli śniegowej, która sama się toczy, a ja szukam dla siebie nowych zadań - śmieje się.

NIEPRZECIĘTNI 2020 - szczegóły Plebiscytu >>>

Czytaj także
Rafał Masny 1200.jpg
Rafał Masny: nieprzeciętność to energia, która łamie schematy

Less waste - to łatwiejsze niż myślisz

Areta Szpura jest m.in. autorką kampanii oraz książki "Jak uratować świat"Pisze w niej m.in. o tym, jak zmniejszyć ilość produkowanych śmieci, zrezygnować z plastiku, czym jest fast fashion i co wpisuje się w ideę "less waste". Dlaczego świadomi zagrożenia wciąż niewiele robimy dla naszej platety? Zdaniem autorki książki, to złożony problem. - Myślę, że wielu ta świadomość przytłacza. Wydaje nam się, że sami nie możemy wiele zrobić w tym temacie. Chciałam zmienić to myślenie. W swojej książce udowadniam, że da się żyć inaczej - tłumaczy.

Zobacz
sara kordowska 1200.jpg
Sara Kordowska - tworzy nową muzykę i poszukuje Nieprzeciętnych 2020

Uboga garderoba, bogate wnętrze

Gość audycji przyznaje także, że czas, który spędzamy teraz w domu, to dobry moment, żeby popracować nad swoją świadomością ekologiczną. - Kiedy już wszystko odkurzymy i ułożymy, możemy zastanowić się, czy część rzeczy nie jest nam przypadkiem zbędna - podpowiada. - Przygodę z ekologią zaczęłam od tego, że na 3 miesiące zostawiłam w szafie 33 ubrania. Wydawało mi się, że to niemożliwe, żeby mieć tak "ubogą" garderobę. Ale kiedy upłynął ten czas, zdałam sobie sprawę, że zmieniła się jakość mojego życia - podsumowuje Areta Szpura. I dodaje - Czas pandemii to też okazja, żeby zastanowić do jakiego świata chcielibyśmy tak naprawdę wrócić.   

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Areta Szpura (aktywistka ekologiczna)

Data emisji: 11.04.2020

Godzina emisji: 11.13

kul

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 08:40
Nie latamy samolotami, ale z komunikacji miejskiej przesiedliśmy się do samochodów. Ochronne rękawice i maseczki jednorazowego użytku nie są przyjazne środowisku, ale są tacy, którzy twierdzą, że w obecnej sytuacji jest nadzieja dla ochrony środowiska.
rozwiń zwiń