Karolina Bąkowska: zamiast w gwiazdy inwestuj w wiedzę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 14:30
- Nie radzę kupować gwiazd i planet w internecie, bo oprócz papierowego aktu własności nie dostaniemy nic więcej. Zachęcam za to, by częściej spoglądać w niebo i poszerzać swoją wiedzę o astronomii - mówi dr Karolina Bąkowska.
Audio
  • Karolina Bąkowska o swojej pasji do patrzenia w niebo (Pasjonauci/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/AstroStar

Lubię dawać wykłady popularnonaukowe, bo widzę, że jest na to duże zapotrzebowanie dr Karolina Bąkowska

Gwiazdy, które dziwnie się zachowują

Dr Karolina Bąkowska uwielbia badać gwiazdy w najbardziej tradycyjny sposób, czyli spoglądając w rozgwieżdżone niebo za pomocą teleskopu. - Jestem astrofizykiem i zajmuję się gwiazdami zmiennymi - tymi pulsującymi, które wyglądają jak tańczące baloniki i gwiazdami kataklizmicznymi, które w niezwykły sposób na siebie oddziaływują - wyjaśnia. 

Gwiazda jest jak człowiek: rodzi się, żyje, umiera

Czytaj także
kosmonauta 1200.jpg
Wrócił z kosmosu, radzi jak żyć w izolacji

Rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej przyznaje, że analiza ewolucji gwiazd nie jest łatwym zagadnieniem, zwłaszcza kiedy w grę zaczynają wchodzić skomplikowane równania matematyczne i fizyczne. - To na początku może odstraszać, ale wtedy tłumaczę moim rozmówcom, że gwiazda jest jak człowiek: rodzi się, żyje i umiera. Inaczej zachowuje się w kwiecie swojego życia, inaczej u schyłku istnienia. Wtedy z gwiazdami dzieją się bardzo ciekawe rzeczy, na przykład część z nich zamienia się w tajemnicze "czarne dziury" - opowiada.  

Niebo pełne psów, kotów i wielkich miłości


Posłuchaj
Areta Szpura 1200.jpg
Areta Szpura. Małymi krokami do wielkiego celu

Jak się okazuje astrofizyka to dziedzina, w której naukowcy bardzo doceniają ogromne zaangażowanie i pomoc amatorów w prowadzeniu obserwacji. - Są amatorzy gwiazd zmiennych, są łowcy komet, są odkrywcy nowych planetoid. Naukowcy, w ramach uznania, dają takim osobom pierwszeństwo w nazywaniu nowych obiektów. Stąd nad naszymi głowami planetoidy, które noszą imiona psów, kotów albo wielkich miłości - dodaje dr Bąkowska.

Gość Czwórki jest także współautorką książki "Niesamowity wszechświat" i laureatką grantów Narodowego Centrum Nauki oraz Fundacji Fulbrighta. Pracowała na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, gdzie przekonała się, że gwiazdy wszędzie świecą tak samo pięknie.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: dr Karolina Bąkowska (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 11.09

kul

Czytaj także

Szukasz pasji z polotem? Zostań ornitologiem!

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 14:20
- Ptaszenie jest w modzie i mam wrażenie, że coraz mniej jest tych, którym ornitologia kojarzy się z nudą - przekonuje Dorota Zielińska, prezes Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy? "Genealogia to poszukiwanie tożsamości"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 08:20
Tworzenie drzew genealogicznych to jeden ze sposobów na to, by dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach i odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jesteśmy. 
rozwiń zwiń