Lód jest ważny
Glacjologia to gałąź hydrologii, która zajmuje się badaniem śniegu, lodu i ich właściwości fizycznych. - Lód jest dla nas bardzo ważny, choć mam wrażenie, że w Polsce niewiele na ten temat wiemy. Tymczasem wystarczy podliczyć, jaką powierzchnię zajmuje lód czy to na lądach, czy na polarnych oceanach, żeby przekonać się, o jakie to kolosalne wartości chodzi. A mówimy tu o łącznym obszarze przekraczającym 30 mln km2 - tłumaczy gość audycji. - Kiedy mamy do czynienia z tak wielkim, białym pancerzem, jasne jest, że to ma wpływ na nasz klimat.
Lodowiec jak biały tiszert w upalny dzień
Dlatego też duża część analiz przeprowadzonych przez glacjologów dotyczy tego, jak lodowce i lądolody przemieszczają się i zmieniają pod wpływem zmian klimatu oraz jak te zmiany z kolei wpływają na klimat i otoczenie. - Gdy powierzchnia jest jasna, to, tak samo jak biały tiszert w upalny dzień, odbija ogromną część promieniowania słonecznego w kosmos i nie pozwala się nagrzewać. Gdybyśmy stracili teraz cały lód, Ziemia zaczęłaby gromadzić strasznie dużo energii i nagrzewać się jeszcze szybciej niż dotychczas. Dlatego lód jest chłodnicą całej planety - mówi glacjolog. - Dodatkowo lodowce górskie, czyli wielkie jęzory, które powstają ze śniegu w wysokich górach, w lecie - kiedy topnieją - dają wodę dla setek milionów ludzi na całym świecie.
16:43 CZWÓRKA Pasjonauci - malecko 22.10.2022.mp3 Co mówią nam lodowce? Rozmowa z glacjologiem Jakubem Małeckim (Pasjonauci/Czwórka)
Jak pracuje glacjolog?
Lodowce i lądolody, takie jak Grenlandia i Antarktyda, sterują także poziomem morza. Obecnie obserwujemy ich topnienie, więc poziom wody się podnosi. - Wraz z rozwojem technologii satelitarnej zmienia się sposób mierzenia tych wartości, a my dysponujemy coraz dokładniejszymi danymi i zdjęciami. Nadal jednak mierzymy je w terenie, co jest niezwykle interesujące, ale też niebezpieczne. Zwłaszcza w przypadku lodowców aktywnych, które szybko się poruszają - wyjaśnia rozmówca Adama Smolarka.
Sprawdź także:
"To człowiek podkręca temperaturę"
A jak to jest z "globalnym ociepleniem"? - Nasza planeta przeżywała wiele wahnięć zarówno w kierunku cieplejszym, jak i tych bardzo mroźnych. Jednak to, co jest ważne, to zdawanie sobie sprawy, że nawet niewielkie różnice temperatury mogą powodować naprawdę drastyczne konsekwencje i w miarę możliwości należy im zapobiegać - podkreśla dr Małecki. - Pamiętajmy też, ze zmiany naturalne, z którymi mieliśmy do czynienia w poprzednich epokach, zachodzą bardzo powoli. To, co różni je od obecnej sytuacji, to tempo. W ciągu ostatnich 150 lat - my, jako ludzie - podnieśliśmy temperaturę Ziemi o ponad 1 st. C. To jest bardzo dużo, a zanosi się na to, że dojdziemy może nawet do 4 st.
Animation: How a Glacier Melts | NASA Video
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadził: Adam Smolarek
Gość: dr Jakub Małecki (glacjolog z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor bloga Glacjoblogia)
Data emisji: 22.10.2022
Godzina emisji: 12.15
kul/kor