Projektantem powstałego w 1780 grobowca w Rożnowie jest sam Karl Langhaus, autor wielu znanych obiektów, w tym Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Skąd pomysł, aby to właśnie tam, w pobliżu kościoła piramidę postawić? - Właścicielami ziemi rożnowskiej byli wtedy zafascynowani starożytnością von Ebenowie - wyjaśniał Rafał Neugebauer, dyrektor Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. - Pochowanych tam zostało 28 osób - dodał.
Opolszczyzna. Odwiedzamy "Śląską Szwajcarię"
O rożnowskiej piramidzie Czwórkowy reporter Łukasz Pietrzyk rozmawiał też z Bogdanem Zającem w Wołczynie, zajmującym się promocją miasta. - Powstanie grobowca w kształcie piramidy mogło być efektem romantycznej mody i fascynacji kulturą Egiptu - tłumaczył. - Arystokraci wierzyli, że dzięki mocy piramidy ich ciała ulegną mumifikacji - przekonywał Bogdan Zając.
A dlaczego od 2005 roku nie można wchodzić do wnętrza grobowca? Oraz co znaleźli w nim naukowcy z Wrocławia? Tego dowiecie się słuchając nagrania audycji, w której odwiedziliśmy też Byczynę, gdzie w 1588 roku doszło do jednej z najważniejszych bitew w historii Polski i gdzie regularnie zjeżdżają się rycerze z różnych zakątków świata.
>>> W pierwszej godzinie audycji "Hotspot" wybraliśmy się natomiast do Łomży
***
Tytuł audycji: Hotspot
Prowadzi: Mateusz Kulik
Materiał przygotował: Łukasz Pietrzyk
Data emisji: 4.03.2017
Godzina emisji: 17.07
jsz/bch