Dolny Śląsk - kraina tysiąca historii

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 18:00
- O Dolnym Śląsku lubię opowiadać historami. Dawnych władców, nieistniejących już księstw albo dobrej kuchni. Podróże śladami Habsburgów, Wazów czy modrej kapusty są bardziej interesujące niż oglądanie zabytków - mówi przewodnik Franek Bojańczyk z Kompanii Środkowoeuropejskiej.
Audio
  • Opowieści o Dolnym Śląsku, czyli jak zwiedzać Polskę historiami (Hotspot/Czwórka)
Panoramiczne spojrzenie na Wrocław
Panoramiczne spojrzenie na WrocławFoto: Ints Vikmanis/Shutterstock.com

Franek Bojańczyk Dolny Śląsk to królestwo pałaców i zamków. W Kotlinie Jeleniogórskiej, która od 2002 roku jest pomnikiem historii, na 100 km. kw. powierzchni mamy 30 zabytkowych obiektów 

Gość Czwórki jest Warszawiakiem, ale jak sam przyznaje miłością jego życia jest Dolny Śląsk. - To jest region, który ma najwięcej zabytków w Polsce. Oglądać je można nie tylko we Wrocławiu, tylko w wielu innych mniejszych lub większych mniejscowościach. Kiedyś mówiło się, że "kto widzi Śląsk, ten ma wszystko" i to powiedzenie przetrwało do dziś - opowiada Bojańczyk.


Czytaj także
żubr 1200.jpg
Białowieża. "Najpiękniejsza fototapeta świata"

Krzywa wieża, podziemna trasa turystyczna w Górach Sowich, najwyższy wodospad polskich Sudetów, Gala Parowozów - to tylko kilka z niezliczonych atrakcji tego regionu. Więcej dowiesz się o nich z nagrania audycji. Franek Bojańczyk tłumaczy także, dlaczego na Śląsk warto wybrać się koleją, gdzie można znależć "błędne skały", a gdzie straszą duchy... 

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Franek Bojańczyk (przewodnik i pilot wycieczek, Kampania Środkowoeuropejska)

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 16.16

kul/mc


Czytaj także

Białowieża. "Najpiękniejsza fototapeta świata"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 11:20
- Pojawia się specyficzny typ turysty, którty po prostu chce być w tym lesie. Chce wrócić do korzeni. Potrzebuje ciszy, spokoju, kontaktu z natura. A puszcza mu to wszystko daje - mówi Joanna Kossak, która tak, jak jej ciotka Simona, zakochała się w Białowieży. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoczywisty Radom. Gombrowicz go nie znosił...

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 11:30
Miasto to sławę zyskało przede wszystkim dzięki żartom, które nasiliły się szczególnie w latach 70. W Czwórce udowadniamy Wam jednak, że warto Radom odwiedzać regularnie, bo jest tam co robić.   
rozwiń zwiń