"Nie upadaj na duchu". Niezwykłe pamiątki po więźniach Gestapo

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 09:22
Inskrypcje na ścianach, odtworzone wnętrza, dokumenty, obwieszczenia, pamiątki osobiste i wiele innych eksponatów pokazujących niełatwy fragment naszej historii są do obejrzenia w celach byłego aresztu Gestapo w Muzeum Martyrologii "Pod zegarem" w Lublinie.
Audio
  • O Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem" w Lublinie opowiada Barbara Oratowska (Hotspot/Czwórka)
Otwarcie Muzeum martyrologii Pod zegarem oddziału Muzeum Lubelskiego odbyło się 11 grudnia 2017 roku. Powstała tam wystawa stała prezentująca losy więźniów aresztu Gestapo, a wyjątkową częścią muzeum jest Ściana Pamięci, na której znalazły się wizerunki więźniów, przetrzymywanych w areszcie i zakatowanych na miejscu oraz zamordowanych na terenie
Otwarcie Muzeum martyrologii "Pod zegarem" oddziału Muzeum Lubelskiego odbyło się 11 grudnia 2017 roku. Powstała tam wystawa stała prezentująca losy więźniów aresztu Gestapo, a wyjątkową częścią muzeum jest Ściana Pamięci, na której znalazły się wizerunki więźniów, przetrzymywanych w areszcie i zakatowanych na miejscu oraz zamordowanych na terenie Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Muzeum Martyrologii "Pod zegarem" powróciło właśnie na mapę turystyczną Lublina po dwóch latach remontu. Miejsce zostało unowocześnione, ale dziś jest także przez wielu na nowo odkrywane, dzięki przebudowie znaleziono bowiem m.in. inskrypcje, które tworzyli dawni więźniowie. - W ośmiu celach ze ścian zostały zdrapane warstwy farb malarskich. Odkryto, że pierwotnie na tych ścianach znajdowały się napisy z lat 1940-1944: "nie trać nadziei", "nie upadaj na duchu", imiona, nazwiska, daty… Ale także późniejsze, po Gestapo, urzędowali tu bowiem funkcjonariusze NKWD, czyli tajnej policji sowieckiej, były tu też wojskowe służby wewnętrzne - mówiła Barbara Oratowska, dyrektorka Muzeum. W celach znajdują się oryginalne prycze, m.in. z Majdanka, krzesła czy stoliki.

Co jeszcze odkryto podczas remontu Muzeum? Co oglądać dziś można w dawnych celach i jak wyglądały przed kilkudziesięciu laty - dlaczego okna w nich podczas urzędowania tam Gestapo zabite były deskami? Co więźniowie - siostry, bracia - pisali w "grypsach" do siebie w latach 40. ubiegłego stulecia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Czwórki.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania pierwszej godziny audycji. Gościem Czwórki był p.o. dyrektora  Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski, który zapraszał na wirtualne wycieczki po Polsce i opowiadał o portalu Zabytek.pl. Znajduje się około 22 000 obiektów, informacji o nich z opisami, zdjęciami, modelami 3D obiektów i lokalizacją. 

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 13.01.2017

Godzina emisji: 16.07

kd/jp

Czytaj także

Gdynia. "Miasto pełne życia, dziecko wielu ojców"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 17:30
- W historii naszego miasta zapisało się wiele wybitnych postaci. Tadeusz Wenda, Eugeniusz Kwiatkowski, a nawet Stefan Żeromski, który o Gdyni napisał książkę "Wiatr od morza" - opowiada Sebastian Drausal z Urzędu Miasta Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uroczysko Wołkołatka. Wielkopolska spoza map

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 12:20
W "Hotspocie" razem z dziennikarzem Polskiego Radia Poznań powędrowaliśmy do miejsca, które zabiera nas w czasy podbojów Mieszka I. - Jestem tu pierwszy raz, a to tylko dlatego, że na autostradzie spotkałem ludzi ze średniowiecznym uzbrojeniem - mówił napotkany przez Tomasza Sosnowskiego turysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atomowy Poznań, czyli tajna historia XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 14:06
Poznań to miasto, które skrywa ślady Zimnej Wojny. Poczuć tam można klimat rywalizacji, jaką toczył wtedy Zachód ze Związkiem Radzieckim. Czwórka zaprasza na wyprawę do podziemnych schronów, by poznać "Atomowy Poznań".
rozwiń zwiń