W płatnościach kartą jesteśmy klika lat za Chińczykami

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2011 14:24
W kolejnym odcinku cyklu NBP "Stop Kryzysowi" nasz korespondent z Pekinu przekonywał, iż większość mieszkańców stolicy Państwa Środka przy wszelkich transakcjach chętniej posługuje się kartą niż gotówką.
Audio
  • Kuba Kołodyński o kartach płatniczych w Chinach

- Największy nominał banknotu w Chinach to 100 juanów, co odpowiada mniej więcej naszym 50zł, proszę sobie wyobrazić ile to jest banknotów przy większych transakcjach – mówił w audycji "Bed and Breakfast" Kuba Kołodyński. Faktem tym nasz koresponedent tłumaczył niezwykłe rozpowszechnienie w Pekinie o wiele prostszych i wygodniejszych płatności kartą kredytową.

Wyrobienie tej ostatniej przeciętnemu Chińczykowi zajmuje około 10 minut. Obywatel Państwa Środka wraz z kartą otrzymuje od razu konto i tokena, czyli niewielkie urządzenie służące do generowania kodów jednorazowych niezbędnych przy przelewach internetowych.

Życie w Chinach z pewnością ułatwia też wysoki stopień zintegrowania kart płatniczych z innymi dokumentami: – Kartą mogę zapłacić w kampusie uniwersyteckimi ponieważ jest ona połączona z moją karta studencką, poza tym karta płatnicza do banku jest np. połączona z kartą, którą płacę za bilet w metrze - wyliczał Kołodyński

Więcej na temat użycia kart płatniczych w Chinach w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Nowy cykl "Stop kryzysowi", realizowany jest przez Narodowy Bank Polski i Polskie Radio. W każdy poniedziałek, przez najbliższe 16 tygodni w audycji „Pod lupą” będą pojawiały się tematy okołoekonomiczne i gospodarcze.

(bch)

/ Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.


Czytaj także

Cykl audycji pod hasłem "Stop Kryzysowi"!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 14:30
Mamy za sobą 16 tygodni z cyklem audycji w ramach projektu NBP "Stop Kryzysowi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: Jak zaplanować domowy budżet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 16:20
Każde, nawet najmniejsze pieniądze, które wpadną nam na konto, trzeba „poukładać” i racjonalnie zaplanować ich wydawanie, po to, by jak najwięcej z tej kwoty zostało nam do kolejnej pensji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekord smartfonów: Chiny wyprzedziły USA

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 05:20
Chiny potrzebują więcej! Państwo Środka stało się największym na świecie rynkiem nowoczesnych telefonów komórkowych.
rozwiń zwiń