Książka trafiła właśnie do księgarń i nosi tytuł "Ojciec wolnych ludzi".
Paweł Zuchniewicz zaznaczył, że historia jest w tej książce ważnym tłem opisanego przez niego życia prymasa, a z opowieści wyłania się przede wszystkim wielki człowiek.
Autor przedstawia między innymi okoliczności podpisania przez prymasa Wyszyńskiego porozumienia z władzami komunistycznymi, które nie było dobrze przyjęte ani w Polsce, ani w Stolicy Apostolskiej. Było to pierwsze takie porozumienie z rządem w kraju komunistycznym, w którym Kościół zobowiązywał się, że nie będzie uczestniczył w propagandzie antypaństwowej i będzie się kierował polską racją stanu, ale państwo było także zobowiązane między innymi do zachowania religii w szkołach, zachowania seminariów duchownych, zakonów i prasy katolickiej i organizowania pielgrzymek. Dzięki temu w Polsce nie doszło do likwidacji seminariów czy zakonów, jak stało się to w innych państwach Europy Środkowej, zniewolonej przez komunistów.
Paweł Zuchniewicz przedstawia czytelnikom życie kardynała Stefana Wyszyńskiego od momentu, kiedy pracował on jeszcze jako zwykły ksiądz.
W czasie wojny ksiądz Wyszyński został aresztowany przez gestapo, poznał grupę dziewcząt zwanych później Ósemkami, dla których stał się kierownikiem duchowym. Pracował też jako kapelan powstańczego szpitala. Ksiądz Wyszyński został mianowany biskupem po wojnie, a prymasem - w 1948 roku, po śmierci metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego oraz dotychczasowego prymasa - kardynała Augusta Hlonda.
Publikacja ukazuje się w roku 110 rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia i 30 rocznicy jego śmierci.
IAR, mr