Proces odnawiania Kaliskiego Grodu Piastów bazował na wynikach dotychczasowych badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie pozostałości kaliskiego grodu wczesnośredniowiecznego w latach 60-tych. Współcześnie odtworzono bramę wejściową z palisadą i ostrokołem oraz prowadzącym do niej drewnianym mostem. W ciągu zachowanego do dzisiaj wału obronnego powstała drewniana, dwupoziomowa wieża obronna z palisadą, a nieco dalej odbudowano fragment dawnych umocnień, za pomocą którego prezentowana jest technika budowy obwałowań.
Przebieg wałów kaliskiego grodu w różnych okresach chronologicznych zaznaczony został nasadzeniami odmiennej, niskopiennej roślinności. Z kolei na terenie majdanu grodu zrekonstruowano fundamenty i część przyziemną romańskiej kolegiaty wzniesionej w połowie XII w., a także zaznaczono w jej wnętrzu zarys pierwszego, drewnianego kościoła kaliskiego pochodzącego z XI w. Natomiast w celu ukazania zabudowy mieszkalnej postawiono – na tzw. "ostrodze" siedem budynków różniących się od siebie wielkością, techniką konstrukcji ścian oraz pokryciem dachów.
Odtworzono też grób kurhanowy z czasów plemiennych Na teren Rezerwatu Archeologicznego przeniesiony został także – z pobliskiego Starego Miasta – drewniany budynek mieszkalny pochodzący z końca XVIII w., w którym zorganizowana została wystawa etnograficzna. W ramach realizacji projektu na terenie grodu pojawiły się także dwie makiety, wykonane z piaskowca przez kaliskich artystów plastyków oraz repliki trzech łodzi dłubanek.
Całkowity koszt projektu wyniósł 6 240 463 32 PLN, w tym 4 131 870,45 PLN stanowiły środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 2 108 592,87 PLN tzw. "wkład własny" Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
O tym co już zrobiono i co przed nami dowiesz się słuchając nagrania audycji "Co Was kręci" od godziny 10.00.