"Kontrkultura" z MOCAKu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 08:42
MOCAK niedawno obchodził zaledwie trzecie urodziny, ale już teraz uważany jest za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa. Dziennikarze "Kontrkultury" sobotę spędzą właśnie w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w KrakowieFoto: mat. prasowe/fot. R. Sosin

Program MOCAKu skupia się na prezentacji sztuki współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem prac powstałych w czasie dwóch ostatnich dziesięcioleci.

W czasie audycji porozmawiamy o sukcesywnie powiększającej się kolekcji Muzeum - w tym o kilkudziesięciu nowych pokazywanych aktualnie nabytkach oraz o otwartych kilka dni temu wystawach.

Przyjrzymy się pracom zgromadzonym na ekspozycji "Zbrodnia w sztuce" - obrazom, fotografiom, rzeźbom i instalacjom 40 artystów polskich i zagranicznych. To czwarta z kolei wystawa realizowana przez MOCAK w serii łączącej sztukę z ważnymi terminami cywilizacyjnymi, takimi jak historia, sport, nauka czy religia. Kolejna ekspozycja z tej serii będzie poświęcona zagadnieniu gender.

Podyskutujemy także o trzech aktualnych wystawach zorganizowanych w ramach 12. Miesiąca Fotografii. Autorami dwóch z nich - "The Magazine Work" i "Kolekcja obrazów" - są cenieni amerykańscy fotografowie. Pierwsza wystawa gromadzi prace zmarłego 39 lat temu Walkera Evansa, który zasłynął fotografiami dokumentalnymi. Druga - Taryn Simon, współczesnej artystki wystawiającej w największych miastach świata. Trzecią ekspozycję - "Czkawka" - tworzą zdjęcia debiutanta Przemysława Branasa.

Zapraszamy na "Kontrkulturę" w sobotę, 24 maja od 12.00 do 14.00.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Kraków SZTUKA
Czytaj także

MIASTO JUTRA: Masa – Maszyna – Marzenie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 08:00
To temat tegorocznnej, już 37.edycji Krakowskich Reminiscencji Teatralnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ołtarz Wita Stwosza - arcydzieło średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 05:40
13 kwietnia 1957 roku kościołowi Mariackiemu w Krakowie, po 10-letniej konserwacji, przekazano rewindykowany z Niemiec ołtarz Wita Stwosza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mona Lisa. Jej uśmiech na zawsze pozostanie tajemnicą?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 08:00
Najsłynniejszy portret świata owiany jest legendą. Nie wiadomo, kim była Mona Lisa, a jej tajemniczy uśmiech od pięciuset lat stanowi zagadkę, której nie mogą rozwiązać ani naukowcy, ani artyści. - To nie uśmiech jest najważniejszy w tym obrazie - mówi krytyk sztuki Monika Małkowska.
rozwiń zwiń