Przez co najlepiej spojrzeć na gwiazdy?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 18:28
Podobno już zwykła lornetka potrafi pokazać nam całkiem sporo, ale amatorów gwiezdnych przestrzeni z pewnością nie zaspokoi. W co zainwestować, radził Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Audio

Klasyczny teleskop jest na tyle skomplikowanym, że nie każdy będzie w stanie się nim posługiwać. Na szczęście by ułatwić obserwację nieba również amatorom, twórcy teleskopów wymyślili automatyczne sprzęty, które myślą za nas. – Wystarczy wskazać jaką gwiazdę, lub planetę, którą chcemy obserwować, a teleskop sam ją namierzy i będzie za nas śledził, tak, że nie zniknie nam z pola widzenia – mówił w Czwórce Karol Wójcicki.

Gość Kamila Marcinowicza raczej odradzał teleskopy z supermarketów, jako niespecjalnie przydatne do "uczciwej" obserwacji nieba. Po sprzęt najlepiej udać się do profesjonalnych, wyspecjalizowanych sklepów, których jest w Polsce coraz więcej.

- Przy zakupie należy kierować się tym, co będziemy chcieli obserwować na niebie. Zupełnie inny teleskop będzie nadawał się do obserwacji planet, czy Księżyca i zupełnie innym teleskopem będziemy obesrwowali obiekty bardziej rozymte, jak komety czy mgławice – zwracał uwagę Wójcicki.

Do oglądania planet najczęściej przydają się teleskopy soczewkowe, z kolei do obserwacji obiektów mgławicowych lepiej sięgnąć po teleskop zwierciadlany. Ile kosztuje taki teleskop, jak go obsługiwać dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Kuba Marcinowicz sprząta kosmos!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 19:40
W ramach zgłębiania tajemnic Centrum Nauki Kopernik nasz reporter dotarł na wystawę zatytułowaną "Świat w ruchu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuba Marcinowicz został chirurgiem!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 15:01
Nasz reporter znowu odwiedził warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Tym razem został chirurgiem i na (prawie) żywym organizmie pewnego misia przeprowadził skomplikowany zabieg laparoskopii. Co z tego wyszło? - sprawdźcie sami!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik promuje młodych naukowców

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 14:45
18 marca podczas Ceremonii Zakończenia Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory w Centrum Nauki Kopernik poznamy nazwiska osób, które będą reprezentować Polskę podczas dwóch największych światowych konkursów dla młodych naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przypłyń kajakiem do Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 16:30
Od czerwca przy położonym nad Wisłą Centrum zostanie udostępniona przystań dostępna dla wszystkich chętnych.
rozwiń zwiń