E-narkotyki, czyli ćpanie przez słuchanie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 09:00
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, pozytywnie wpływa na nasze nastrój. Okazuje się, że nie każda. Określone fale dźwiękowe mogą wprowadzać nas w stan podobny do haju narkotykowego.
Audio
  • Tajemnice e-narkotyków - materiał Eweliny Grygiel

Odkrycia tego dokonali Amerykanie i dziś grzmią, by rodzice uważali na swoje dzieci, zabierali im odtwarzacze muzyczne i nadzorowali, czego słucha młodzież szkolna. Pojawił się bowiem na świecie nowy rodzaj narkotyku. Chodzi o tzw. iDosy, czyli pliki muzyczne, które można ściągać z sieci, odpłatnie bądź za darmo.

– E-narkotyków z założenia słucha się przez słuchawki – tłumaczy dr Joanna Kantor-Martynuska, psycholog z SWPS. – Bo do uszu podany jest strumień dźwięków o określonej częstotliwości, do każdego – o innej.

Dźwięki są dość specyficzne, przypominają stukanie, wkręcanie śruby albo szum morskich fal. Słuchanie ich powoduje, że nasz mózg przywołuje wspomnienia, bądź odtwarza wygenerowany przez siebie "film”.

– Sygnał dźwiękowy wpływa zarówno na naszą korę mózgową, jak i struktury podkorowe, odpowiedzialne za odruchy, emocje – opowiada ekspertka Czwórki. – Podanie takiego sztucznego bodźca działa na różne sfery funkcjonowania naszego układu nerwowego i wchodzi w interakcję z całym bagażem naszego doświadczenia.

Na działanie iDosów, zdaniem ekspertów, mniej odporni będą ludzie, którzy mają słuch muzyczny i czują rytm, a także ci, którzy są podatni na hipnozę.

Dowiedz się więcej na ten temat, słuchając materiału Eweliny Grygiel z audycji "Pod lupą".

(kd)

Czytaj także

Chemiczne aspekty miłości: fenyloetyloamina jak amfetamina

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 16:55
Wszyscy to znamy: na widok ukochanej osoby coś zaciska się gdzieś w głębi żołądka. Czym są owe „motylki w brzuchu”? To fenyloetyloamina, której działanie podobne jest do działania amfetaminy. Bardzo łatwo się od niej uzależnić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internetowi hejterzy są na wyginięciu?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 13:00
Wbrew obiegowym opiniom język nienawiści w internecie stanowi marginalną część wszystkich toczących się tam dyskusji. Do takich zaskakujących wniosków doszli organizatorzy akcji "Komentuj. Nie obrażaj".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macy Gray: liczyła się identyfikacja z tekstami

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 17:00
Na nowej płycie gwiazda soulu zmierzyła się z rockowymi klasykami Radiohead czy Metalliki. O tym, skąd się wziął pomysł na album "Covered", artystka opowiedziała przed warszawskim koncertem.
rozwiń zwiń