- Chciałbym w ten sposób zademonstrować, że każdy z nas może poprzez drobne działania zrobić coś konkretnego dla Ziemi – podkreśla gość "Instrukcji obsługi człowieka".
Zaznacza, że często, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, możemy w codziennym życiu pomóc lub zaszkodzić środowisku: - Gdybyśmy mądrze gospodarowali energią w naszych domach, zużylibyśmy jej każdego roku o 20 procent mniej. Ograniczając z kolei ilość śmieci, które przynosimy ze sklepów, zmniejszylibyśmy emisję dwutlenku węgla o 10 procent.
Dominik Dobrowolski zauważa, że dla klimatu istotne są także nasze decyzje dotyczące transportu. Gość audycji najchętniej wsiada na rower: - Są kraje, gdzie rowerowanie jest pełnoprawną formą przemieszczania się. Warto przypomnieć, że transport odpowiada za 30 procent emisji CO2 na świecie.
Według Dominika Dobrowolskiego rower to także idealny pojazd na wycieczkę do stolicy Unii Europejskiej, Brukseli. Ekolog chce, by jego wyprawa stała się okazją do nagłośnienia potrzeby ekologicznej i klimatycznej rewolucji w Polsce oraz całej Wspólnocie. Akcję popiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polski Komitet Olimpijski i Parlament Europejski.
Podróż rozpocznie się 15 czerwca we Wrocławiu. Przed środowiskowym działaczem 1500 kilometrów drogi.
- Los świata nie spoczywa wyłącznie w rękach polityków, ale przede wszystkim w naszych. Polska prezydencja to nie tylko prestiż, ale także obowiązek. Każdy z nas podczas tego okresu ma szansę zrobić coś dobrego dla Ziemi – przekonuje gość Trójki.
Więcej informacji na temat akcji "Stop CO2 – Rusz się" można uzyskać pod adresem cycling-recycling.eu.
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.
(dmc)