Biolodzy na jedwabnym szlaku i mokradłach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 12:50
Obserwuj nas na Google News
Tadżykistan, Kazachstan, Turkmenistan, Kirgistan to kraje, które wciąż dla wielu są tajemnicze, gdy patrzą na mapę świata. Tym bardziej dziwi, co robili tam polscy biolodzy.
Audio
1 plik
  • Dr Monika Mętrak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o badaniach tadżyckich mokradeł (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/JaimeMiralles

Do Azji Centralnej dociera garstka turystów. Mimo to jedwabny szlak, łączący Europę z Chinami, wzbudza emocje wśród podróżników, historyków, a także biologów.

- W 2014 i 2015 roku pojechaliśmy, częściowo śladami Marco Polo, przez jedwabny szlak do Tadżykistanu - mówi dr Monika Mętrak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Prowadziliśmy tam badania mokradeł wysokogórskich w górach Pamiru.

Mokradła górskie są zapleczem pastwiskowym dla lokalnej społeczności - tam wypasane są jaki, owce i kozy. Jak przewiduje gość Czwórki teren ten będzie się osuszał, więc tamtejsze ekosystemy są zagrożone. Czy są sposoby, by temu zaradzić i po co nam badania tadżyckich bagnisk dr Monika Mętrak wyjaśnia w "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Przygotował: Karol Pawłowicki 

Data emisji: 2.08.2016

Godzina emisji: 12.25

pj

Czytaj także

Historia fajerwerków sięga starożytnych Chin!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 12:00
Ok. 206 r. p.n.e., w czasach dynastii Han, w Chinach prażono bambusy, aby wywołać huk odstraszający złe duchy. Dziś pokazy fajerwerków to skomplikowane spektakle, w których wykorzystuje się najnowsze technologie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenix rozwiąże tajemnice fizyki i twojej walizki

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 15:05
Dla członków Klubu Naukowego Fenix rozwiązywanie problemów codzienności to nie nowość. W Czwórce zdradzają czy da się ograć maszynę losującą i co zrobić by walizka się nie wywalała.
rozwiń zwiń