Jesienna burza hormonów. Jak reagują faceci?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 15:05
Brytyjscy naukowcy sprawdzili, w jaki sposób jesienna aura wpływa na męskie decyzje, m.in. te związane z domowymi finansami. Okazało, że właśnie - w związku z pogodą - zaczyna się jesienna burza hormonów.
Audio
  • Jak działają nasze hormony jesienią? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

kobieta smak gotowanie próbowanie 1200x660.jpg
Neurogastronomia. Co wpływa na nasz smak?

Pod wpływem testosteronu mężczyźni podejmują m.in. bardziej ryzykowne decyzje finansowe niż kobiety. Ale jesienią ten proces jest szczególnie widoczny. - Wówczas zmienia się poziom melatoniny, która wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Jej ilość w mózgu jest w dużej mierze zależna od ilości światła, które hamuje jej wydzielanie - tłumaczył Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Jesienią jesteśmy więc niewyspani, zmęczeni.

Jak przekonywał ekspert, w tym okresie roku "chwieje się" także poziom hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Jak - dzięki diecie - zwiększyć poziom serotoniny w naszych mózgach? I w jaki sposób możemy starać się dążyć do równowagi hormonalnej? Jaki wpływ na nasze zachowanie jesienią ma poziom hormonu "działającego błyskawicznie", czyli adrenaliny i jak poziom hormonów zmienia się w tym czasie u kobiet? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, przygotowanego przez Macieja Oswalda.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 12.40

kd/ac

Czytaj także

Wegetarianizm. Wolny wybór czy geny?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 13:20
Amerykańscy naukowcy odkryli allel wegetariański, czyli gen odpowiedzialny za przetwarzanie kwasów omega i niejedzenie mięsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół jelita drażliwego. Trwają badania nad leczeniem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:53
- Główną grupą osób, które chorują na zespół jelita drażliwego są osoby młode, w wieku 20-40 lat. Dwukrotnie częściej są to kobiety niż mężczyźni - tłumaczyła studentka medycyny Agata Jarmuż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty i mity dotyczące mikrofalówki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:49
Mikrofalówka potrafi zdziałać cuda: szybko odgrzać jedzenie, przygotować popcorn, a nawet... zainspirować. Czy mikrofale rzeczywiście nam szkodzą?
rozwiń zwiń