Miej wiarę w siebie, jak Thomas Edison

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 13:31
Thomas Edison w szkole nie był ani prymusem, ani pupilkiem nauczycieli. Mimo to dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wynalazców na świecie. Dlaczego?
Audio
  • Psycholog Maciej Frasunkiewicz opowiada jak budować wiarę w siebie(Czwórka/Stacja Nauka)
Maciej Frasunkiewicz
Maciej FrasunkiewiczFoto: Czwórka/Patryk Kuniszewicz

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: rodzice wierzyli w jego talenty, wspierali w rozwoju i nigdy nie wątpili, że młody Thomas odniesie kiedyś sukces. Wykształcili w nim jedną z najważniejszych umiejętności – wiarę w siebie.

- Wiara w siebie i pewność siebie to nie jest jedno i to samo - mówi Maciej Frasunkiewicz, psycholog dzieci i młodzieży z Uniwersytetu SWPS. - Obie te cechy budujemy przez lata, też w życiu dorosłym. Często dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę, czym to tak naprawdę jest, dlaczego jest to tak istotne w życiu - wyjaśnia.

Okazuje się, że wiarę w siebie budujemy sami, ale przede wszystkim dzięki narzędziom, w które wyposaża nas nasze środowisko. Kluczową rolę mają w tym wypadku rodzice i osoby najbliższe. Rozmówca Patryka Kuniszewicza podkreśla, jak ważne w naszym życiu są i porażki, i sukcesy, bo to dzięki nim możemy się uczyć. Jak to zrobić? Jak wyciągać najwięcej z naszych osiągnięć, ale też z tego, co nam się nie udało? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Maciej Frasunkiewicz (psycholog dzieci i młodzieży z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 12.39

pj/kul

Czytaj także

Skuteczna motywacja. Jak dodać dziecku skrzydeł?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 10:10
- Badania naukowe pokazują, że motywacja zewnętrzna, czyli sterowanie za pomocą kija i marchweki, to droga donikąd. Doraźnie daje zastrzyk energii, ale nie zadziała na dłuższą metę - przekonuje psycholog Joanna Steinke-Kalembka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemoc wobec dzieci. Istnieje ciche przyzwolenie?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 18:55
Z badań przeprowadzonych w 2017 roku przez Rzecznika Praw Dziecka wynika, że ponad połowa Polaków akceptuje kary cielesne jako metodę wychowawczą. - Przemoc wobec dzieci może przybierać różne formy, nie tylko tradycyjnego "klapsa" - mówi Agnieszka Machnowska, psychoterapeutka.
rozwiń zwiń