Robert Banasiewicz Młodzi ludzie żyją dziś pod presją czasu, oczekiwań, wyobrażeń, niespełnionych marzeń swoich rodziców. Dorosły sobie z tym nie radzi, a co dopiero dziecko
Zaburzenia nastroju, zachowania autoagresywne, gorsze oceny w szkole, wagary. Takie zachowania pojawiają się już wśród uczniów szkół podstawowych i powinni dać do myślenia. - Wcześnie się to zaczyna i wcześnie dramatycznie kończy. W ubiegłym roku w Polsce u dzieci między 10. a 14. rokiem życia odnotowano 71 samobójstw. Wszystkie w wyniku incydentów depresyjnych - mówi Robert Banasiewicz, pedagog i specjalista terapii uzależnień.
Jak zatem rozpoznać depresję u nastolatka i co robić, żeby ją wyleczyć? - Należy być bardzo ostrożnym z diagnozowaniem tak młodych ludzi oraz z przepisywaniem im farmaceutyków. Bo zadaniem nas, dorosłych powinno być uwolnienie nastolatków od wszelkiego rodzaju przymusu. Jeśli podamy im leki, to oni nigdy nie wytworzą w sobie umiejętności radzenia sobie z problemami - tłumaczy ekspert.
Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją...
Co zrobić, by depresja nie stygmatyzowała chorego? Kiedy i jak go wspierać? Czy są jakieś mity dotyczące depresji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Strefa Prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Robert Banasiewicz (pedagog i specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach)
Data emisji: 29.11.2017
Godzina emisji: 20.05
kul/mz