Skłodowska-Curie "zmieniła świat nie raz, a dwa razy"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:41
BBC History wybrało Marię Skłodowską-Curie najbardziej wpływową kobietą w historii. W ostatecznym głosowaniu czytelników wyprzedziła ona m.in.  Rosa'e Parks i Emmeline Pankhurst.
Audio
  • Maria Skłodowska-Curie - najbardziej wpływowa kobieta w historii - materiał Weroniki Puszkar (Stacja Nauka/Czwórka)
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/ 1-Z-494

- Wydobycie polonu, radu, frakcyjne metody oddzielania - ona to wszystko opisała i do dnia dzisiejszego ta chemia tkwi w takich badaniach, które ona, wraz z mężem, zapoczątkowała - mówi Małgorzata Ewa Rosen z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Kandydaturę Polki do plebiscytu BBC zgłosiła szefowa Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki Patricia Fara, wymieniając jej zasługi na polu naukowym, doceniając te w kwestiach społecznych. Jury w uzasadnieniu swego wyboru napisało, że "Skłodowska-Curie zmieniła świat nie raz, a dwa razy". 

- Do Marii Curie-Skłodowskiej przyjeżdżali studenci z całego świata. Eva Curie, córka naukowców, wspomina, że była to istna wieża Babel - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Pomagała Polakom, starała się o stypendia dla nich, gdy nie było takiej możliwości, sama je finansowała - dodaje. 

Na szczególną uwagę zasługują również działania polskiej noblistki podczas I wojny światowej. Naukowczyni zorganizowała około 200 samochodów, mobilnych placówek radiologicznych, które pomagały na froncie. - Dzięki temu uratowała wiele istnień ludzkich - opowiada Małgorzata Ewa Rosen. 

A co połączyło Marię i Piotra? Jakimi umiejętnościami wyróżniała się polska naukowczyni? Co wspólnego z parą odkrywców mają rowery? Oraz kto uplasował się na dalszych miejscach brytyjskiego plebiscytu? O tym w nagraniu Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 12.39

pj/kul

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 15:03
Była zapaloną rowerzystką, uprawiała turystykę górską, przyjaźniła się z Einsteinem i kochała psy. Znamy ją z tego, że odkryła polon i rad. Maria Skłodowska-Curie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy i ich słabości. Kto kochał za mocno, kto palił za dużo?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 16:00
Wielki Arystoteles jąkał się, Albert Einstein podkradał tytoń do fajki, a współtwórca mechaniki kwantowej Erwin Schrödinger miał liczne kochanki. - Galileusz natomiast bardzo lubił wino i często go nadużywał - opowiada prof. Andrzej Kajetan Wróblewski. 
rozwiń zwiń