Karmienie piersią rozwija mózg dziecka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:59
- Mózg człowieka najszybciej rozwija się w pierwszym roku życia, wtedy, kiedy głównym pożywieniem dziecka jest mleko matki - mówi dr Magdalena Babiszewska, antropolog fizczny. 
Audio
  • Karmienie piersią - opowiada Magdalena Babiszewska, antropolog fizczny (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: UvGroup/Shutterstock

- Mleko kobiece ma różne odcienie. Zależą one od składu mleka. Składa się z mikro i makroelementów, z różnych ciał zrostowych i odpornościowych, witamin i enzymów - wymienia ekspertka. - To bardzo skomplikowany biologicznie i chemicznie roztwór. Odcień mleka szczególnie zależy od tego, jak dużo jest w nim tłuszczów - dodaje. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie dziecka mlekiem matki do minimum 6. miesiąca życia. Oczywiście im dłużej tym lepiej. Mleko kobiece jest najbardziej wartościowym pokarmem, jaki możemy dostarczyć dziecku. A co z zastąpieniem go mlekiem modyfikowanym? Jaki skład ma takie sztuczne mleko? Czym są banki mleka kobiecego i jak karmienie piersią może ratować życia? 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Magdalena Babiszewska (antropolog fizyczny)

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 12.25

pj/kd

Czytaj także

Kobiety w świecie IT. "Jest ich coraz więcej"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 19:12
- Kobiety mają dostęp do świata IT, ale wciąż niewiele z nich w ogóle chce do tego świata wchodzić - mówił Adrian Czabanowski z programu "IT For She".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ruszaj podlotów. One wciąż czekają na mamę

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 14:15
- Podglądanie przyrody powinno być etyczne, czyli powinniśmy robić to tak, żeby nie przeszkadzać w naturalnych procesach, wtedy jest to bezpieczne też dla nas - mówi Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Teraz jest najlepszy czas, by obserwować podloty - dodaje. 
rozwiń zwiń